1p.jpg
pixabay.com/ geralt

Faktem jest, że większość ludzi, mijając „innych” na ulicy, ,,włącza” stereotypowe myślenie. Stygmatyzujemy otyłą kobietę, mężczyznę ze zniekształconą twarzą czy staruszka poruszającego się na wózku inwalidzkim… Współczujemy, myślimy w kategoriach „lepszy – gorszy”. Uważamy się za lepszych, gdyż nie posiadamy tego typu niedoskonałości czy niepełnosprawności. Ale czy zastanawiamy się nad przyczyną tego stanu rzeczy? Zazwyczaj nie… A przecież często osoby niepełnosprawne radzą sobie w życiu doskonale, a otwartości i pogody ducha może im pozazdrościć większość z nas. Najlepszym tego przykładem oraz ogromnym autorytetem dla wielu ludzi na całym świecie jest Nick Vujicic. Nazwisko to jest zapewne znane większości z was – czytelników, ale krótko – celem przypomnienia: Nick jest australijskim mówcą motywacyjnym, który cierpi na zespół tetra-amelia, czyli całkowity wrodzony brak kończyn. Pomimo choroby od lat zaraża optymizmem ludzi na całym świecie.

„Bez rąk. Bez nóg. Bez ograniczeń.”

Nick jest autorem książki pt. „Bez rąk. Bez nóg. Bez ograniczeń.”, w której daje świadectwo własnej drogi. To człowiek, który potrafił pokonać depresję i poczucie niesprawiedliwości losu i zaakceptować siebie takim, jakim stworzył go Bóg. Nick jest doskonałym przykładem na to, że niepełnosprawność nie musi nas ograniczać. Jego życie jest dzisiaj pełne radości: jeździ po świecie i dzieli się z innymi swoją pozytywną energią, samodzielnie wykonuje niezbędne czynności dnia codziennego, uprawia sport. Pomimo swej niepełnosprawności prowadzi normalne, aktywne życie. Jest wspaniałym mężem i ojcem dwóch synów. Ten niezwykły człowiek zaraża cały świat swoją pogodą ducha i mówi: „Never give up!”.

Wspaniały i niepowtarzalny

Wszystkim, którym wydaje się, że ich życie nie ma sensu polecam film krótkometrażowy „Cyrk motyli”, w którym główną rolę zagrał Nick Vujicic. Ta krótka produkcja udowadnia, że inny wcale nie oznacza gorszy. Inność może być postrzegana, jako wspaniała niepowtarzalność. Trzeba uwierzyć w siebie i dostrzec pozytywy, a wówczas – można przenosić góry. „Cyrk motyli” ukazuje także, w jaki sposób ludzie często postrzegają odmienność. Jest to negatywny sposób widzenia takich ludzi. I chociaż wydawałoby się, że współcześnie wiele się zmieniło – wzrosła tolerancja wobec odmienności, jednakże wciąż inność często staje się przedmiotem kpiny. Tymczasem każdy człowiek jest wspaniały i niepowtarzalny – i o tym właśnie przypomina światu Nick Vujicic.

Prawdziwą miarą człowieka nie są sprawne ręce czy nogi, ani też ilość posiadanych w portfelu pieniędzy. Miarą Człowieka przez duże „C” jest jego serce oraz to, co potrafi od siebie dać innym. Nick jest właśnie takim Człowiekiem, który przywraca innym nadzieję i udowadnia, że życie pomimo fizycznych ograniczeń może być piękne.

Zanim, więc kolejny raz niesprawiedliwie „przykleimy komuś łatkę”, wspomnijmy słowa Nicka: „Życie jest cudem! Jeśli sam nie doświadczasz cudu, bądź cudem dla innych.”