Jaki jest stosunek Polaków do książek? Biblioteka Narodowa podaje, że 63% ludzi w Polsce w ogóle nie czyta. Na stan czytelnictwa mają wpływ różne czynniki – zarówno ogólnospołeczne, jak i indywidualne.
Promowanie czytelnictwa należy zacząć od najmłodszych. Aktualnie, w części rodzin dzieciom w ogóle się nie czyta. W niektórych czyta się bardzo mało lub lektury rodziców, które dla dzisiejszego dziecka są zbyt niezrozumiałe i wręcz nudne. Lektury szkolne to w większości pozycje trudne i nieciekawe, co skutkuje zniechęceniem człowieka do sięgnięcia po inną książkę, zarówno w młodości, jak i w starszym wieku. Większość ludzi wolny czas spędza na przeglądaniu w Internecie bezużytecznych informacji, na przykład plotek z życia sławnych osób. Zamiast sięgać po książkę ludzie, wolą oglądać filmy. Są one znacznie łatwiejsze w odbiorze i nie wymagają zbytniego zaangażowania. Czytając książkę, człowiek sam stwarza swój własny, wyjątkowy świat. W ekranizacji natomiast widzimy świat, który wyobraził sobie reżyser.
Książki rozwijają wyobraźnię, wzbogacają słownictwo i pogłębiają wiedzę z różnych dziedzin, a także poprawiają pamięć i uczą empatii. Każdy może znaleźć coś, co go interesuje. Mogą to być pozycje z literatury faktu, poezja lub książki popularnonaukowe. Jednak książki przede wszystkim dostarczają rozrywki. W zależności od upodobań można sięgnąć po horror, komedię, romans czy fantastykę.
W dzisiejszych czasach książki są łatwo dostępne. Bibliotek jest bardzo dużo. Mają one zróżnicowane księgozbiory, a konta są darmowe. Bardzo rozpowszechnione są e-booki, czyli książki w formie elektronicznej. Nie wychodząc z domu, w kilka minut można ściągnąć książkę na czytnik, komputer lub tablet.
W Polsce podejmowane są różne działania wspomagające rozwój czytelnictwa, np. Narodowe Czytanie lub „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Biblioteki same organizują wiele akcji, np. spotkania z autorami, dyskusyjne kluby książki oraz współpracując ze szkołami, np. w formie lekcji bibliotecznych.
Mimo że czytelnictwo jest w Polsce coraz bardziej promowane, nadal niewielki procent Polaków sięga po książki. Współczesnego człowieka trudno przekonać do czytania. Jedyną szansą, aby go nakłonić do lektury, jest zapewnienie mu rozrywki. Jak powiedziała Wisława Szymborska: „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.”
Komentarze ( )