Wielu z nas – mieszkańców Dębna i okolic, nie wie, w jak pięknym, pełnym zabytkowych miejsc i malowniczych obszarów regionie mieszka. Wyróżniamy się na tle innych miast i wsi wieloma “zielonymi” terenami. Otaczają nas wielkie lasy pełne pomników przyrody.  Każdy, kto odwiedzi Dębno, znajdzie tu coś dla siebie. Miłośnicy sportu oraz aktywnego wypoczynku z pewnością zachwyceni będą ścieżkami rowerowymi, zadbanymi parkami, a nawet niedawno wybudowaną na świeżym powietrzu, siłownią. Z kolei osoby, które ciekawi historia naszego regionu, mogą zainteresować się wieloma średniowiecznym kościołami, kaplicami zakonnymi, ruinami ratusza czy też przedwojennymi, żydowskimi cmentarzami. Dębno może się także poszczycić swoimi bogatymi tradycjami rzemieślniczymi, a później przemysłowymi. Na terenie naszej gminy jest jeszcze wiele pozostałości po młynach papierniczych bądź fabrykach (m.in. glazury Tosche, sukiennicza Abrachama, filcu Schwarzkopfa, gumy arabskiej i rozpuszczalników Arndta). Kolejnymi obiektami wartymi uwagi są wille fabrykantów, a tych w Dębnie jest naprawdę sporo. Są wśród nich zarówno te neorenesansowe, neoklasycystyczne, jak również elektyczne czy secesyjne. Wszystkie jednak cechują się bogactwem detali architektonicznych oraz wspaniałym, przestronnym wnętrzem.

Ciekawym pomysłem na spędzenie wolnego czasu może być podróż, na którą zabierzemy stare zdjęcia bądź widokówki przedstawiające Dębno przed kilkudziesięcioma laty. Mamy szansę zobaczyć co zmieniło się od tamtej pory, a co wciąż możemy podziwiać. Następnie proponuję rodzinną wycieczkę rowerową. Nie dość, że możemy miło spędzić czas w gronie rodziny, to dodatkowo poprawimy kondycję i zadbamy o swoje zdrowie. Co robić po takim wyczerpującym, pełnym atrakcji dniu? Udać się do Biblioteki Miejskiej, aż pękającej w szwach od nowości czytelniczych. Niezależnie od płci, wieku i zainteresowań znajdziemy wiele książek, które nas zaciekawią. Od niedawna mamy też możliwość kupna książek, które są w naprawdę dobrym stanie za … złotówkę! W Bibliotece bardzo często organizowane są też spotkania, m.in. z autorami powieści, przewodników turystycznych, muzykami, przyrodnikami, fotografami itd. Wiem z autopsji, iż nie są to zwykłe, nudne monologi. Podczas spotkań, które często ubogacane są w prezentacje multimedialne itp., każdy ma prawo o coś zapytać, wymienić się swoimi doświadczeniami, czy poglądami.

Atrakcji w Dębnie i okolicznych wsiach jest o wiele więcej. Najlepiej będzie, jednak, jeśli sami rozejrzycie się wokół i dostrzeżecie w jak wspaniałym miejscu mieszkacie. Turystów natomiast serdecznie zapraszam do zweryfikowania moich słów. Jestem przekonana, że nie pożałujecie przyjazdu tutaj.