3.jpg

Czy nudzicie się w długie, zimowe wieczory? Dobrym sposobem na zabicie dłużącego się czasu jest lektura ciekawej książki. Świetnie, jeśli jest to tekst związany z naszymi codziennymi problemami. Ja znalazłam książkę pt. „Zapiski nastolatki (nie) takiej jak inne”. Autorką tej historii jest znana z serii książek „Tybald” Barbara Wicher.

Opowieść o nastolatce Oliwce urzeka , gdyż ma ona kompleksy typowe dla naszego wieku , kocha się w chłopaku i nie potrafi rozmawiać z rodzicami. Pewnego dnia dowiaduje się o tajemnicy, która wywraca jej życie do góry nogami. Nagle okaże się, że nie jest taką zwyczajną dziewczyną. Na pewno pamiętacie ze szkoły dzieje dynastii Jagiellonów czyli gałęzi Giedyminowiczów, wywodzącej się od Władysława II Jagiełły, wielkiego księcia litewskiego i króla Polski. Czy to możliwe, żeby po tylu wiekach odnaleziono potomka Jagiellonów, a co więcej – by był nim ojciec Oliwki, Władysław Igiełka? Okazuje się, że tak, a przywrócenie w Polsce monarchii dziedzicznej drastycznie zmienia skomplikowane życie nastolatki. Egzystująca do tej pory w skromnych warunkach Oliwka borykała się z destrukcyjnym talentem plastycznym młodszej siostry, artystyczną duszą mamy, ciasnym składzikiem służącym za pokój, Zołzą (czyli Zuzką) wredną koleżanką ze szkoły i uczuciem do Szymona. Prześladował ją koszmarny wielbiciel Apolonek z loczkiem w kształcie świderka, a sen z powiek przepędzał jej dodatkowo obraz nauczycielki historii zwanej Ongisiejszą. Poza tym na jej głowie pojawiają się bezczelni dziennikarze- przedstawiciele brukowca „Piaskorajskie skandale”, a krok w krok za dziewczynką podążają ochroniarze i doradcy: Pan Tosienosi i Pan Towypada. A dalej… To już sami przeczytajcie, jak ta historia się skończyła.
Moim zdaniem podczas lektury „Zapisków nastolatki…” grożą nam bezustanne wybuchy śmiechu bądź potoki łez wylewanych nad ciężkim czasem dorastania. Cierpimy i kochamy wraz z Oliwką, jesteśmy też gotowi stanąć „oko w oko” z potworem w osobie Zuzy. Barbara Wicher tą urzekającą książką przypomina nam, jak marzyć, jak żyć oraz jak w zmieniających się czasach pozostać sobą. To, czy dobrze będziemy się z tą książką bawić, zależy już tylko od nas samych.

Weronika Własak