„Chleb jest wielkim dziełem Boga, ale i człowieka, jego mozolnej pracy. W kawałku chleba jest coś z ziemi i coś z nieba, zawiera moc Bożą i pracę ludzką.” 27 października w Ośrodku Kultury w Głuchowie odbyła się coroczna uroczystość pod nazwą „Święto Chleba”. Już po raz czternasty przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu łańcuckiego zaprezentowały chleby wiejskie pieczone metodą tradycyjną. Organizatorami wydarzenia byli: Ośrodek Kultury w Głuchowie, Gminna Rada KGW oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Głuchowie.
Święto Chleba to uroczystość, która ma na celu promowanie i kultywowanie tradycji wypieku wiejskiego chleba (według różnorodnych receptur), wśród mieszkańców regionu łańcuckiego. Ważnym elementem tego święta jest propagowanie szacunku do chleba i pracy rolnika w gronie dzieci i młodzieży.
Po raz pierwszy Święto Chleba zorganizowano w październiku 2002 r. dla przedstawicielek Kół Gospodyń z Gminy Łańcut. Z czasem powiększało ono swój zasięg, a obecnie zapraszane są Koła Gospodyń z całego Powiatu Łańcuckiego. Z roku na rok uroczystość cieszy się coraz większym zainteresowaniem i uznaniem władz gminnych, powiatowych i przedstawicieli organizacji wojewódzkich. Impreza posiada także walor wychowawczo-poznawczy, gdyż corocznie uczestniczą w niej dzieci z Zespołu Szkół w Głuchowie.
Na tegoroczne „Święto Chleba” przybyli zaproszeni goście: przedstawiciele organizacji wojewódzkich, władz powiatowych i gminnych, radni, działacze społeczni i przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu łańcuckiego. Po raz pierwszy w uroczystości uczestniczył nowo mianowany ksiądz proboszcz Janusz Klamut. Całość uroczystości obserwowała młodzież z klasy I Gimnazjum z ZS w Głuchowie pod opieką wychowawcy, pani Zofii Piwońskiej.
Najważniejszą częścią każdej edycji tej uroczystości jest konkurs „Na najsmaczniejszy chleb wiejski”. W tym roku udział wzięło 21 Kół Gospodyń, które zaprezentowały przywiezione przez siebie bochny. Był to konkurs, więc do oceny powołana została komisja, w skład której weszli: Wójt Gminy Łańcut – Zbigniew Łoza, Stefania Michałek – zastępca prezesa WZKRiOR w Rzeszowie oraz Małgorzata Jacek – Inspektor PIP w Rzeszowie. Po ocenie przez komisję wszystkie chleby zostały rozkrojone i podane do degustacji zaproszonym gościom i dzieciom. Każdy chleb miał inny smak, więc myślę, że uczestnicy znaleźli ten najlepszy dla siebie. Przy ocenie komisja kierowała się różnymi kryteriami, przede wszystkim smakiem, wyglądem, pomysłowością w łączeniu dodatków naturalnych oraz prezentacją chleba przez przedstawicielkę Koła. Pani Stefania Michałek – przewodnicząca jury ogłaszając werdykt komisji, podkreśliła, że wybór tego najlepszego, najsmaczniejszego chleba nie był łatwy, ponieważ każdy z nich zasługuje na wysoką ocenę i słowa uznania. Jednak, ponieważ jest to konkurs, trzeba było wybrać ten najlepszy. Okazał się nim chleb z KGW Albigowa Honie. Główną nagrodę oraz nagrody za udział w konkursie i pamiątkowe dyplomy wręczyła komisja.
Panie z KGW słyną z tradycyjnych wypieków i potraw. Dla podniesienia chęci rywalizacji i popularyzacji tradycji zdrowego odżywiania został dodatkowo ogłoszony konkurs pod hasłem „Różne pomysły na precle i precelki”. Do konkursu zgłoszonych zostało 18 wypieków preclowych o różnym wyglądzie, dodatkach i smaku. Wybór trzech najlepszych dla komisji był także bardzo trudny. Nikt z uczestników nie może zarzucić oceniającym, że werdykt był niesprawiedliwy, ponieważ konkursowe precle nie były podpisane, a jedynie ponumerowane. Ostatecznie nagrodzone zostały panie z Żołyni Kopanie (I miejsce), Krzemienicy (II miejsce) oraz Albigowej (III miejsce). Nagrody ufundowały instytucje: Państwowa Inspekcja Pracy w Rzeszowie i KRUS.
Wszyscy uczestnicy „Święta Chleba” zostali poczęstowani regionalnymi przysmakami przygotowanymi przez panie z KGW w Głuchowie. Spotkanie dopełniły wiersze o chlebie i pracy rolników. Miłym i wesołym akcentem była scenka kabaretowa w wykonaniu kabaretu młodzieżowego „Patologia” działającego przy Ośrodku Kultury w Głuchowie.
Tak oto w miłej i przyjemnej atmosferze została w różnorodnym wiekowo gronie uświęcona głuchowska tradycja.