Zabija owady w kilka sekund. Nagle zeschnięty liść ożywa i jest w stanie długim językiem dosięgnąć lecącą daleko ofiarę. Wyjątkowe są jego oczy, którymi może obracać w różne strony niekoniecznie w tym samym kierunku i wreszcie skóra – zmieniająca kolor. Kameleony żyją gównie w Afryce, Azji na Madagaskarze. Choć jest ich dużo gatunków, niektóre są zagrożone. Różnorodność w wielkości od 2,5 do 60 cm jeszcze bardziej przyciąga miłośników tych egzotycznych gatunków.
Kameleon to istota budząca podziw u osób w każdym wieku. Większość ludzi uważa, że zwierzęta te zmieniają swój kolor, gdy czegoś dotkną, co jest mitem. Naukowcy uważają, że za szybką zmianę koloru ich skóry odpowiada reakcja fizjologiczna, która pozwala w komunikacji na pokazanie, który z osobników jest ważniejszy. Już bez zmiany ubarwienia mają bardzo dobry kamuflaż. Ponieważ żyją w lasach, są to głównie odcienie zieleni i brązu, które pomagają im wtopić się w otoczenie wielkich drzew. Ich skóra sama w sobie jest przezroczysta, a pod nią są trzy warstwy komórek zawierających pigmenty z kolorami: czerwonym, żółtym, niebieskim, białym i czarnym, które po zmieszaniu dają inne widziane przez nas kolory. Ciekawostką jest również to, że gdy kameleon jest zziębnięty jego skóra ciemnieje, a gdy poczuje cieplejsze promienie słoneczne – blednie. Jest to ich obrona przed zagrożeniem naturalnym, czyli dużymi ptakami czy wężami.
Kameleony są pięknymi zwierzętami ale czy warto pozbawiać je wolności tylko dlatego aby mieć egzotyczne zwierzątko w domu? Wiele gatunków jest objętych ochroną z powodu małej liczebności a innym grozi wyginięcie. Zostały one wpisane do Czerwonej Księgi gatunków zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody i Jej Zasobów.
Komentarze ( )