18.jpg

W 2015 roku po raz pierwszy zorganizowany został Bieg Charytatywny pod patronatem Fundacji PKO. Odbywał się on także w Poznaniu i nasza szkoła wystawiła swoją drużynę.

Zawodnicy wystąpili z dużym entuzjazmem i znakomicie się zaprezentowali. Podkreślali też, że mimo zmęczenia, bardzo dobrze się bawili, a impreza była odpowiednio zorganizowana i godna polecenia każdemu, nawet osobom biegającym nieregularnie.

W poprzednich latach bieg nie odbywał się w naszym mieście i dopiero w tym roku, mieszkańcy Poznania i okolic, dostali ponowną szansę wsparcia tej szlachetnej idei.

Zasadą tego biegu jest to, że zaczyna się on o tej samej godzinie w 12 polskich miastach równocześnie.  Przebiega w formie sztafety pięcioosobowych drużyn i kończy po godzinie. W ciągu tego czasu zawodnicy muszą pokonać jak najwięcej okrążeń stadionu lekkoatletycznego, czyli zwielokrotnioną odległość 400 metrów. Każde okrążenie Fundacja PKO przelicza na pieniądze, które przekazane zostają potem na jakiś określony wcześniej cel.

W tej edycji biegu, zorganizowanego w sobotę, 14 września między godz. 10.00 a 11.00 na Stadionie Golęcińskim, pieniądze od Fundacji PKO, zasilić miały Domy Dziecka w każdym z 12 miast, w których bieg został przeprowadzony.

W tym roku SP Nr 11 w Poznaniu wytypowała zawodników do dwóch drużyn,  w skład których weszli rodzice naszych uczniów i pracownicy szkoły na czele z panem dyrektorem, Markiem Kmieciakiem jako kapitanem jednego z zespołów. Naszą reprezentację tworzyli także: rodzice uczniów – państwo Anna i Marcin Hampel (kapitan drugiej drużyny), panie Agnieszka Mendelewska i Magdalena Sobstyl, pracownice szkoły – panie Joanna Bartecka, Joanna Buczak, Monika Kos, Anna Kowal i Natalia Siwek. Naszym zawodnikom Rada Rodziców zasponsorowała koszulki z nazwą placówki  i logo Rady Rodziców, dzięki temu mogli oni godnie reprezentować naszą szkołę.  Było to o tyle istotne, że zawodników biegnących w tej edycji była bardzo duża liczba, ponieważ z uwagi na 100-ną rocznicę powstania PKO, drużyn mogło być 100. Biorąc więc pod uwagę, że w każdej drużynie występowało 5 osób, łącznie w biegu udział brało 500 biegaczy. Ponadto, po biegu głównym odbywał się Bieg Młodych, w którym mogły wziąć udział dzieci – od najmłodszych lat do 13 roku życia. Dystanse tych biegów były odpowiednio krótsze i dostosowane do grup wiekowych, a każdy młody uczestnik otrzymywał (tak jak dorośli biegacze) pamiątkową koszulkę i piękny medal. Zmieścić taką liczbę na stadionie nie jest łatwo, ale organizatorzy świetnie sobie z tym poradzili i impreza przebiegła bez żadnych zakłóceń.

Nasi reprezentanci dali z siebie wszystko i chociaż zmęczenie po pokonaniu kolejnych okrążeń było widoczne na ich twarzach, uśmiechali się do kibicującej im grupki zebranej na trybunach (rodziny biegnących, uczniowie, rodzice i nauczyciele). Gdy znowu nadchodziła ich zmiana, biegli z nie mniejszym zaangażowaniem. Łącznie nasi zawodnicy przebiegli aż 61 okrążeń stadionu z 3388 pokonanych przez wszystkie drużyny w Poznaniu i 38033 w całej Polsce.

Biegowi towarzyszyły wspaniałe emocje. Rywalizacja była w tym wydarzeniu sprawą drugorzędną; liczyła się przede wszystkim szlachetna idea, bardzo miło spędzony czas i możliwość integracji. Nasi wspaniali zawodnicy, wśród nich byli także rodzice,  niebawem, po zakończeniu biegu, deklarowali chęć wzięcia udziału w biegu także w przyszłym roku, będzie więc możliwość wystawienia jeszcze większej ilości drużyn.

Po wszystkich zaplanowanych biegach, odbył się na płycie stadionu piknik rodzinny, podczas którego dzieci mogły sprawdzić swoje umiejętności w wielu konkurencjach sprawnościowych. Zawodnicy mogli zregenerować siły, siedząc na leżakach lub trawie, jedząc pyszne i zdrowe jedzenie serwowane przez organizatorów.

Była to bardzo udana impreza i cieszymy się, że mogliśmy być jej częścią. Wszyscy obecni w tym dniu na Golęcinie z pewnością nie żałują, że tam byli, a ci, którzy się nie wybrali, koniecznie powinni to nadrobić w przyszłym roku.

JESTEŚMY DUMNI Z NASZYCH REPREZENTANTÓW I Z CAŁEGO SERCA

BARDZO IM DZIĘKUJEMY!!!!

Brygida Kovacs