IMG_20200628_194601.jpg

Piątek 26 czerwca 2020 roku — to właśnie tego dnia w całej Polsce odbyły się uroczystości zakończenia roku szkolnego 2019/2020. Wszystkie te wydarzenia miały miejsce oczywiście z zachowaniem wszelkich procedur, które miały na celu przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się koronawirusa Covid-19.

Nowe roczniki niebawem wkroczą na “salony” podstawówek, tymczasem oprócz tych, dla których było to przeciętne zakończenie roku przed nową klasą, w kręgu uczniowskim znaleźli się już aktualni absolwenci, czyli uczniowie klas ósmych…

Nikogo nie dziwi, że emocje tego dnia udzieliły się naprawdę wielu osobom. Nie tylko samym uczniom, ale również rodzicom, nauczycielom, a także młodszym kolegom tych, którzy dopiero co napisali egzaminy. Każda szkoła musiała poszukać sposobu na jak najpiękniejsze zakończenie tego trudnego roku. Wielką kreatywnością wykazali się także nasi nauczyciele. Nie przytoczę całej uroczystości, gdyż była naprawdę cudowna i nie zdołałbym oddać w pełni tej atmosfery. Jednakże pozwolę sobie przytoczyć list mojego autorstwa, który miałem przyjemność odczytać na zakończeniu roku szkolnego klas 8. Jest on mojego autorstwa, jednak wyraża on uczucia wszystkich roczników i jest właśnie od nas – od uczniów całej szkoły dla tegorocznych absolwentów. Oto jego treść:

“Drodzy Ósmoklasiści, Koleżanki i Koledzy, 

Przypadła mi zaszczytna rola, by odczytać list, w którego słowach przekażę Wam nasze życzenia dla Was. Słowa, które będę wypowiadał są tak naprawdę po trochu od każdego z uczniów naszej szkoły, dlatego weźcie je proszę ze sobą w dalszą podróż. 

Zdarza się nieraz w życiu człowieka, że zapomina o najróżniejszych wydarzeniach, jednak bywają takie wyjątkowe i niezapomniane momenty, które pozostają z nami na zawsze. Zapewne w ciągu tych kilku ładnych lat, które spędziliście w naszej szkole przytrafiły się Wam sytuacje, których nie zapomnicie bardzo długo, a może i do końca życia. Gdy wyruszycie dalej będziecie wspominać to, czego doświadczyliście, tutejsze zakamarki i tę niepowtarzalną atmosferę, która przeszywała każdego dnia nauki naszą szkołę. Z perspektywy kolejnych lat docenicie to miejsce i przekonacie się, ile wiedzy i umiejętności udało Wam się nabyć w progach „Jedenastki”. 

Będzie nam Was brakowało, jednak czas płynie nieubłaganie. Dzisiaj przyszła pora, by się z Wami pożegnać. Dziękujemy Wam za tę niepowtarzalną atmosferę, w którą mieliście znaczny wkład nawet jeśli nie udało Wam się tego dostrzec. Jest nam również bardzo przykro, iż mimo ambitnych planów nie udało nam się z Wami hucznie pożegnać. Jak wiele innych planów także i ten pokrzyżowała pandemia koronawirusa. Ale pamiętajcie, że coś się kończy, a coś się zaczyna. Przed Wami kolejna szkoła – nowi znajomi, nowi nauczyciele, nowe doświadczenia. Jesteśmy przekonani, że każdy z Was dokonał słusznego wyboru i szybko zaaklimatyuzje się w nowym środowisku. 

Chcielibyśmy Wam życzyć wielu pomyślnych decyzji w najróżniejszych aspektach życia. Aby wiodło się Wam w nauce oraz życiu prywatnym. Byście dalej dorastali w zgodzie ze sobą i swoimi przekonaniami. Tak, aby móc sobie rzec po latach „Tak. Tamta decyzja była najlepszą z możliwych”. Życzymy Wam również uśmiechu na twarzy i pogody ducha, by te były z Wami każdego dnia. 

Do zobaczenia!

Uczniowie SP 11″

Chciałbym zadedykować ten list,ale i cały artykuł, oczywiście wszystkim uczniom klas ósmych, których nie zobaczę już w przyszłym roku na szkolnych korytarzach. Dzięki temu, iż działam w Samorządzie Uczniowskim, dużo łatwiej było mi poznawać starszych kolegów, jednak mimo to nie wszystkich udało mi się poznać i zapewne nigdy tego nie nadrobię, ale bardzo dziękuję im za tę niepowtarzalną atmosferę, którą tutaj wprowadzali. To były naprawdę wspaniałe lata.

Ze swojej perspektywy chciałbym także podziękować nauczycielom za starania, mimo tego trudnego okresu. W szczególności  Pani Marcie Popławskiej – za ogromną pracę i pomoc innym nauczycielom oraz, oczywiście, uczniom. Gdyby nie jej wkład, szkoła dużo gorzej zapewne przeszłaby ten bardzo trudny okres. Bardzo serdecznie dziękuję za niezwykle owocną współpracę wszystkim nauczycielom,  z którymi miałem przyjemność działać. Szczególnie dziękuję Panu od muzyki oraz Pani od plastyki. (Może dotrą do tego artykułu :). Dzięki nim zdobyłem dużo wiedzy o rozmaitych kulturach. Zawsze z przyjemnością przychodziłem na Ich lekcje i wsłuchiwałem się w niezwykle ciekawe wykłady, które prowadzili. Choć od września będę się z Nimi mijał na korytarzach, to nie napiszę już kartkówki czy nie wykonam dodatkowej pracy. Tym bardziej dziękuję Im za te kilka lat. Dziękuję również wszystkim pracownikom naszej “Jedenastki” za wiele pięknych rozmów. Oby od września było ich jeszcze więcej…

Tytuł artykułu natomiast pochodzi od tekstu piosenki Zdzisławy Sośnickiej, która to nosi właśnie taki tytuł jak mój artykuł. Myślę, że interpretacji nikomu nie trzeba tłumaczyć… ;)

Przy okazji chciałbym podziękować również całemu Samorządowi Uczniowskiemu za cały rok ciężkiej pracy dla naszej szkoły. Z częścią spotkamy się w szkole już za nieco ponad 60 dni, tymczasem tym, którzy nie będą mogli z nami działać mówimy “do zobaczenia”! Oby jak najszybciej…