100351260.jpg
materiały wydawcy

„Bóg nie umarł” to książka autorstwa amerykańskiego pastora Rice’a Broocksa, współzałożyciela grupy religijnej „Every Nation”, która zrzesza ponad tysiąc kościołów i setki kaplic uniwersyteckich w przeszło sześćdziesięciu krajach, autor książek “The Purple Book” i “Every Nation in Our Generation”. Autor jest absolwentem Uniwersytetu Stanu Mississippi oraz doktorem misjologii na Fuller Theological Seminary w Pasadenie w Kalifornii.

Książka ta prezentuje obronę wiary chrześcijańskiej przed zarzutami przeciwników. Autor w dziesięciu rozdziałach przedstawia logiczne i spójne argumenty potwierdzające istnienia Boga i prawdziwość chrześcijaństwa. Oparte są na nauce – często wykorzystywanej przez ateistów, sceptyków i agnostyków, zwolenników teorii głoszącej, iż Boga nie ma. Praca ta uzupełniona jest o historię wiary samego autora. Zawiera przykłady z życia, dyskusje oraz świadectwa nawróceń „wzrastające nawet w najtrudniejszych okolicznościach”, znajdujące się w rozdziale pt. „Żywy Dowód”. Historie te dodają książce kolorytu i sprawiają, iż lektura staje się bardziej wiarygodna.

Autor opiera książkę na czterech filarach. Pierwszy pokazuje, iż prawdziwa wiara nie jest ślepa, jest oparta na faktach, nauka i Bóg są ze sobą w harmonii, wiara jest wynikiem myślenia, nauka jest ograniczona – nie jest odpowiedzią na wszystko, a wiara i rozsądek nie są wrogami. Kolejny stwierdza, iż życie to nie przypadek, wszystko ma swój cel i znaczenie. W rozdziałach popierających tę tezę można zauważyć takie podtytuły jak: „DNA – język życia”, „w czasach Darwina”, „czy ewolucja może wszystko wyjaśnić?”, „Bóg luk”, „nawiązując do luk – co mówią skamieliny”, „człowiek nie jest kolejnym zwierzęciem”, „ludzka ewolucja – kwestia interpretacji” i wiele innych. „Dobro i zło to nie iluzja” jest tematem kolejnego rozdziału książki pt. „Bóg nie umarł”. Odpowiada na pytania: czy ludzkość może być dobra bez Boga lub dlaczego Bóg nie usunie zła ze świata. Porusza również temat moralności, etyki darwinowskiej, źródła zła i dnia 11 września 2001 roku. Ostatnim filarem jest przedstawienie Boga, który nie umarł, a objawił się w historii w osobie Jezusa Chrystusa.

„Bóg nie umarł”, mimo iż odpowiada na bardzo ważne pytania, jest trudna w czytaniu. Książka napisana jest typowo naukowym językiem, co nie zawsze może odpowiadać czytelnikowi. Pomimo tego dzieło warte jest polecenia, przede wszystkim osobom, które poszukują argumentów do obrony wiary, lecz także tym, którzy mają wątpliwości.