Dużo słyszy się o anoreksji. Jest to niestety choroba przez którą ludzie celowo tracą na wadze. Obraz własnego ciała jest zaburzony, gdy np. dziewczyna w wieku 17 lat waży 30 kilogramów jej dalej wydaje się, że nie jest wystarczająco chuda i musi tracić wagę dalej. Najwięcej osób choruje na tzw. jadłowstręt psychiczny między 14 a 18 rokiem życia. Anoreksję cechuje szybkie wyniszczenie organizmu (organy wewnętrzne przestają pracować prawidłowo) często ze skutkiem nieodwracalnym, nieleczenie anoreksji prowadzi do śmierci.

Przyczyną anoreksji może być usiłowanie kontrolowania własnego świata i radzenia sobie z napotkaną traumą poprzez restrykcje w przyjmowaniu pokarmów. Powodem może być również potrzeba wewnętrznej czystości lub perfekcjonizm.

Jeżeli znasz osobę u której widzisz, że jest za chuda możesz postarać się jej pomóc poprzez rozmowę i zaproponowanie udania się do psychologa. Choroba jest bardzo niebezpieczna, ponieważ, jeżeli dziewczyna za późno podejmie leczenie nigdy nie będzie funkcjonować prawidłowo.

 

Źródło: Wikipedia.org oraz w większości wiedza własna