Jak się tego nauczyć i co jest ważne

Czym jest świadomy sen?

Wyjaśnijmy czym właściwie jest sam sen. Sen jest procesem, w którym spędzamy jedną trzecią życia. Snu doświadcza, każdy człowiek na Ziemi. Do dziś nie do końca wiadomo jaką rolę odgrywa sen w życiu człowieka. Pomimo wielu lat badania naukowcom nie udało się do końca odkryć tajemnicy snu. Jego brak w dłuższym okresie czasu może prowadzić do halucynacji ,a nawet do śmierci. Dawniej traktowano sen jako czas relaksu i odprężenia ,w którym mózg przechodzi w stan nieaktywności. Nie wyróżniono osobnych faz snu. W dzisiejszych czasach wiadomo jednak ,że sen jest procesem który dzieli się na określone fazy.

Faza NREM

Pierwsza faza snu następuje po około piętnastu minutach po zgaszeniu światła. W pierwszym etapie fazy NREM odczuwamy senność. W drugim pogłębiana jest nasza nieświadomość, zapadamy w lekki sen. Następnie osiąganany jest etap trzeci. Jest to najgłębszy sen nazywany snem wolno falowym, snem głębokim. Jest to chwila ,w której nasz mózg jest nieaktywny ,a mimo to możemy się poruszać.

Faza REM

Po dziewięćdziesięciu minutach osiągana jest faza REM, czyli faza szybkich ruchów gałek ocznych. W tej właśnie fazie snu pojawiają się marzenia senne. Faza trwa od pięciu do trzydziestu minut. U zdrowych osób dorosłych tego typu cykl powtarza się cztery lub pięć razy w wyniku czego możemy mieć kilka zwykłych lub świadomych snów podczas jednej nocy.

Świadomy sen

Sen jest często jedyną chwilą ,kiedy możemy odpocząć po ciężkim dniu pracy. Dlaczego nie wykorzystać tej chwili w bardziej przyjemny sposób niż dotychczas? Wystarczy wyrobić pewne nawyki i obowiązkowo założyć dziennik snów do zapisywania marzeń sennych. Nauka świadomego śnienia nie jest trudna. Raczej nie jest to nauka ,tylko powtarzanie, wyrabianie w sobie nawyku i wytrwałość w powtarzaniu i zaszczepianiu w sobie czynności w celu osiągnięcia świadomego snu. Nie należy, oczywiście zapominać o codziennym zapisywaniu snów tuż po przebudzeniu. Bez dziennika snów się nie obejdzie.

Czym jest świadomy sen?

Świadomy sen – jest to sen nad którym masz kontrolę. Dzięki świadomemu śnieniu, będziesz mógł/mogła robić rzeczy o ,których tylko sobie marzysz. Jeżeli poświęcisz swój czas i zaangażowanie na pewno zyskasz umiejętność kontrolowania własnego snu.

Czy każdy człowiek jest wstanie doświadczy świadomego snu?

Świadomego snu może doświadczyć każdy. W niektórych przypadkach możemy przejąć kontrolę nad snem spontaniczne bez żadnych wcześniejszych przygotowań. Jeżeli jednak chcesz doświadczać świadomego snu bardzo często musisz się do tego odpowiednio przygotować i wyrobić sobie odpowiednie nawyki.

Czy świadomy sen jest bezpieczny?

Świadomy sen jest tak samo bezpieczny jak zwykły sen. Jedyną różnicą między normalnym sen, a snem świadomym jest to ,że zyskujemy kontrole nad tym drugim. Świadomy sen jest świetną metodą na koszmary senne. Zyskując kontrolę nad własnym snem jesteśmy w stanie pozbyć się zagrożenia we śnie.