DSC_00663.jpg
archiwum autora

8 rano, słońce promieniami przedziera się przez gałęzie, a ty w mundurze i karabinem biegasz po lesie z grupą znajomych. To właśnie airsoft.

Airsoft jest sportem zespołowym wykorzystującym repliki broni palnej strzelające 6 mm pociskami z tworzywa. Uczestnicy najczęściej dzielą się na dwie przeciwne drużyny, celem każdej ze stron jest eliminacja członków drużyny przeciwnej poprzez trafienie kulką.

Każdy z graczy wyposażony jest w replikę odwzorowującą broń wykorzystywaną przez strzelców, wojsko, policję i okulary ochronne, które w tym sporcie są absolutną podstawą. Większość uczestników dodatkowo nosi mundury, wojskowe oporządzenie, takie jak: kamizelki taktyczne, hełmy, kabury, pasy, krótkofalówki, itp. Każdy dobiera ekwipunek do swoich preferencji. Niektórzy przy tym starają się stylizować lub rekonstruować prawdziwe wojsko, jednostki specjalne lub oddziały paramilitarne.

Standardowe gry polegają na walce dwóch drużyn, które dążą do tak zwanego „wybicia”, czyli wyeliminowania całej drużyny przeciwnika, przejęcia flagi, Cele najczęściej zaczerpnięte są z gier komputerowych typu FPS.

Wyróżnia się jeszcze dwa typy rozgrywki: Milsimy i LARPy. Milsimy polegają na jak najbardziej realnym odwzorowaniu warunków panujących na prawdziwym polu bitwy. Zmieniają się cele gry i czas jej trwania. Ze standardowych kilku godzin rozgrywka potrafi przeciągnąć się do 24 lub 48 godzin, a celami zamiast strzelania może stać się zdobycie ważnych informacji znajdujących się na terenie wroga, przejście z punktu A do punktu B i wiele innych. Larpy, czyli live action role-playing, to typ rozgrywki, w którym dla graczy ważniejsza jest akcja fabularna związana np. za tematyką danego konfliktu zbrojnego lub nawet światem fikcyjnym, podobnym często do uniwersum trylogii „Metro” lub „S.T.A.L.K.E.R.”. Strzelanie pełni tam rolę dodatku i niektórzy nawet bez niego potrafią się świetnie bawić.

Airsoft nie jest jednak sportem dla każdego, nie wszyscy lubią biegać z „karabinem” przez cały dzień po lesie, w deszczu lub gorącu. Jednak gdy ktoś lubi tematykę militarną, broń palną, wojsko lub po prostu chce się odstresować, to na pewno spodoba mu się ten sport.

archiwum autora
archiwum autora