received_821643558183287.jpeg

21.02.2019 r. w Szkole Podstawowej Nr 11 w Poznaniu hucznie obchodzono Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto to zostało ustanowione 17 listopada 1999 roku przez UNESCO, dla podkreślenia bogactwa różnorodności językowej świata oraz wielojęzyczności. Z tej okazji przygotowano w szkole wiele ciekawych atrakcji.

W szkolnej bibliotece odbył się tego dnia „Konkurs kaligraficzny”. Wielu śmiałków stanęło w szranki, walcząc o tytuł Mistrza Kaligrafii.

W czasie lekcji języka polskiego uczniowie mieli możliwość zapoznania się z ciekawostkami na temat naszego języka. Próbowali swoich sił, biorąc udział w Interaktywnym Konkursie Poprawnej Polszczyzny, przeprowadzili „Językowy Test Czujności”. Zapoznali się z założeniami kampanii społecznej, pod patronatem Rady Języka Polskiego: „Język polski jest ą-ę”, podkreślającej ważną rolę znaków diakrytycznych. Z uśmiechem na ustach czytali rozmaite łamańce językowe oraz oglądali fragmenty dawnych teleturniejów językowych.

W czasie dni poprzedzających obchody święta, uczniowie wykonali plakaty, promujące piękno naszego języka ojczystego, które do dnia dzisiejszego zdobią mury naszej szkoły, przypominając, jak ważna jest dbałość o poprawną polszczyznę na co dzień, nie tylko od święta.

W kolejnych dniach, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, zostaną przeprowadzone klasowe i szkolne konkursy o miano „Mistrza Języka Polskiego” oraz szkolnego „Mistrza Ortografii”. Zachęcamy do reprezentowania klas w tych potyczkach oraz czerpania radości z poznawania naszej pięknej polszczyzny.