bgfb.jpg

KSPN Pogoń Kraków to największa akademia piłkarska w Małopolsce, a zaczynała tak na dobrą sprawę od niczego. W tym artykule opowiem wam nieco o tym ( dla mnie) niesamowitym klubie.

Moja przygoda z Pogonią zaczęła się około 7 lat temu, gdy mama zapisała mnie do ich przedszkola piłkarskiego. Bardzo mi się spodobało, więc po kilku latach przeszedłem do normalnej drużyny. Jak wszyscy młodzi rozwijałem się bardzo szybko i ciągłe chodzenie na treningi i jeżdżenie na różnego typu turnieje przyniosło efekty. Na początku mojej przygody z piłką byłem napastnikiem, a teraz znajduję się na pozycji bramkarza. Do grania w piłkę zachęcił mnie tata, który często odwozi mnie na treningi. Mam 4 treningi w tygodniu w tym jeden motoryczny. Mamy swój obiekt sportowy przy ul. Baczyńskiego oraz boisko ze sztuczną nawierzchnią, które zapewnia nam nasz sponsor. Rocznik 2011 jest podzielony na 3 grupy. Nasi trenerzy mają licencje UEFA oraz bierzemy udział w ligach, turniejach oraz sparingach⚽⚽⚽⚽⚽

KSPN Pogoń Kraków powstała jako Ludowy Zespół Sportowy Pogoń Skotniki 15 września 1948 roku. Założycielami klubu byli mieszkańcy osiedla Skotniki: Jan i Leszek Gruca, Tadeusz Kras oraz Ignacy Piskorz. Stowarzyszenie prowadziło wtedy działalność sportową w jednej sekcji, piłki nożnej. W 1992 roku zaczęła się budowa stadionu przy ul. Baczyńskiego, którą wywalczyli mieszkańcy Skotnik i stowarzyszenia kultury fizycznej. W 1994 Pogoń od 26 lat znowu zagrała na swoim boisku. Stadion posiada 400 miejsc siedzących, automatyczne zraszacze, zadaszenie trybun, pełne oświetlenie oraz budynek socjalny, w którym znajdują się szatnie, biuro, schowek na zaopatrzenie treningowe oraz siłownie, która jest używana podczas treningów motorycznych. Na naszym stadionie zagrały i trenowały takie zespoły jak: Arka Gdynia, Raków Częstochowa, ŁKS Łódź czy Miedź Legnica. Wracając do lat 90-tych i działalności sportowej – po reaktywacji klub cieszył się sporym zainteresowaniem. Notowano wtedy największą w historii frekwencję na trybunach, które niejednokrotnie zapełniały się po brzegi. 500-600 osób na ligowych spotkaniach w tamtym czasie było normą. W zespole grali wychowankowie, ale była to bardzo zdolna grupa i szybko przyszły awanse – do klasy B, potem do A, wreszcie do klasy okręgowej. W „okręgówce” Pogoń spędziła 15 lat, co jest swoistym rekordem krakowskich lig na tym poziomie rozgrywkowym. Niestety po sezonie 2013/2014 (utrzymując się nadal w lidze okręgowej) pierwszy zespół został zlikwidowany, a powodem tego stanu rzeczy były przede wszystkim finanse. W tym samym czasie rozwijać się zaczęła akademia piłkarska dla młodych talentów. Akademia rozwinęła się tak prężnie, że w przeciągu kilku lat z pierwszych kilkunastu zawodników, stała się najliczniejszym zrzeszeniem piłkarskim dzieci w Krakowie i okolicach (od wielu sezonów między 500 a 600 młodych zawodników w strukturach), prowadząc szkolenie we wszystkich kategoriach wiekowych. Ważny w tym aspekcie stał się także moment rozpoczęcia współpracy w 2016 roku ze znanym centrum sportowym J&J, znajdującym się również w Skotnikach, zaledwie 1,5 km od siedziby klubu. Tam w doskonałych warunkach trenuje większość młodzieży. Od 2018 roku dyrektorem Pogoni jest Marek Dragosz, czyli trener reprezentacji Polski w AMP footballu i były piłkarz Wisły Kraków.

Podsumowując, nasz klub niedawno skończył 74 lata i na pewno na tym nie przestaniemy. 

Informacje: https://www.kspn.pl/

Zdjęcie główne: https://www.kspn.pl/