Czy podział na strefy klimatyczne jest wciąż aktualny? Może zamiast pór roku, mamy czas deszczowy i suchy?
Nastał czas, abyśmy się zatrzymali i pomyśleli, co możemy zrobić dla świata – naszej planety. Klimat zmienia się na naszych oczach i musimy zrobić wszystko, aby spowolnić ten proces.
Klimat określany jest przez obserwacje kilku kryteriów na danym obszarze. Najczęściej naukowcy obserwują zmiany: temperatury powietrza, sum opadów i zdolności roślinności do przystosowywania się do warunków pogodowych. W odróżnieniu od pogody nie zmienia się z dnia na dzień.
Klimatolodzy podzielili Ziemię na 5 stref klimatycznych. Są to:
- strefę klimatów równikowych,
- strefa klimatów zwrotnikowych,
- strefa klimatów podzwrotnikowych,
- strefa klimatów umiarkowanych,
- strefa klimatów okołobiegunowych.
Do tej pory mogliśmy wyróżnić charakterystyczne cechy dla każdej z tych stref, jednak powoli się to zmienia, ponieważ na naszych oczach dochodzi do zmiany klimatu.
Działalność człowieka ma ogromny wpływ na przyrodę. Niestety nie są to zmiany pozytywne. My – ludzie, zapoczątkowaliśmy zmiany w klimacie już w latach rewolucji przemysłowej (ok. 1780 roku).
Zwiększenie wydobywania paliw kopalnych spowodowało ogromną emisję CO2. Do jego produkcji przyczynia się również rozwój motoryzacji i rozwój transportu, który jest odpowiedzialny za 72% emitowanego przez ludzi CO2.
Ciągłe zwiększanie zużycia energii na osobę przy jednoczesnym stosowaniu nieekologicznych urządzeń elektrycznych, powoduje wciąż rosnące zapotrzebowanie na energię.
Ogromne znaczenie na klimat ma również wzrost liczby ludności na świecie. Większa ilość ludzi, to większe zużycie zasobów naturalnych i większe zanieczyszczanie środowiska (większa produkcja żywności, ubrań i śmieci). Brakuje również wody pitnej i żywności, co ma wpływ na migracje ludności i konflikty polityczne.
Cały glob odczuwa zmiany, jakie zachodzą w klimacie. Naukowcy poprzez obserwacje i pomiary elementów klimatu potwierdzili, że klimat się ociepla. Bezpośrednimi tego skutkami są:
wzrost średniej globalnej temperatury powietrza,
topnienie śniegu i lodu, które powoduje podnoszenie się średniego poziomu mórz i oceanów.
Wzrost temperatury globalnej powoduje, że wiele zjawisk klimatycznych nasila się. Należą do nich np. tornada, gradobicia, błyskawice, burze piaskowe, fale upałów, ulewy i burze.
Wysokie temperatury powietrza powodują susze, małą ilość opadów oraz ekstremalne zjawiska przyrodnicze, które utrudniają produkcję żywności i szkody w mieniu ludzi (podtopienia, zalania, pożary, osuwiska).
Zwiększają one także ryzyko występowania pożarów, co już możemy obserwować. Zeszłoroczne pożary w Australii, Grecji, Stanach Zjednoczonych, a także w Polsce w Biebrzańskim Parku Narodowym, powinny przekonać ludzi, że należy troszczyć się o klimat, ponieważ skutki naszych wieloletnich zaniedbań już teraz pojawiają się w przyrodzie.
W ostatnim stuleciu średnia temperatura powietrza przy powierzchni ziemi wzrosła o 0,74oC i ciągle rośnie. Obszary lądów na półkuli północnej ocieplają się szybciej niż oceany. Szczególnie ciepłym okresem była druga połowa XX wieku oraz pierwsze 10 lat XXI wieku.
Światowy trend zmian temperatury powoduje powiększenie się obszarów objętych suszą w jednych rejonach, a w drugich ekstremalnymi opadami. Ilość opadów najbardziej wzrosła na wschodzie obu Ameryk, północy Europy i północy Azji. Opady zmalały zaś w basenie Morzą Śródziemnego, południowej Afryce oraz częściowo w południowej Azji.
Przez wzrost temperatury podnoszą się poziomy wód w morzach. Topnieją lodowce na Grenlandii, Alasce czy Arktyce oraz lodowce w wysokich górach.
Konsekwencje zmian klimatu będą ogromne dla człowieka i przyrody.
Zwiększone temperatury spowodują, że ludzie będą potrzebowali więcej energii do chłodzenia się, a ich dostawy mogą być zagrożone z powodu niskiego poziomu wód, gdyż część państw produkuje prąd w elektrowniach wodnych.
Zachwiane cyklu biologicznego może spowodować rozprzestrzenianie się chorób roznoszonych przez owady.
Szybsze parowanie pokrywy śnieżnej w okresach zimowych powoduje spadek zasobów wody.
Obserwowane ocieplenie skutkuje wcześniejszym rozpoczęciem sezonu wegetatywnego roślin, wcześniejszą migrację ptaków oraz zmianą granic występowania roślin, ptaków i zwierząt.
Podsumowując, myślę, że należy dbać o klimat, ponieważ zmiany, jakie już zaszły są tragiczne dla przyrody i ludzi. Pora się obudzić i wziąć sprawę w swoje ręce!
Autor: Nikodem Rutkowski
Komentarze ( )