19 kwietnia 2021 r. uczniowie klas 7 i 8 Szkoły Podstawowej nr 11 w Poznaniu wzięli udział w ogólnopolskiej akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile”, upamiętniającej 78. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Odbywa się ona pod hasłem: „Łączy nas pamięć”.
Pamiętamy….
„Pamięć jest jedyną rzeczą, która zostaje po nas, kiedy umieramy” – przypomniał uczniom Mariusz Szczygieł, dziennikarz, pisarz, jeden z wielu znanych Ambasadorów Akcji „Żonkile”. Dziś, w 78. rocznicę wybuchu powstania, wspominamy tych wszystkich, którzy walczyli i zginęli w czasie tych tragicznych wydarzeń.
„Nie było dla nich żadnej nadziei…”
Powstanie w getcie warszawskim rozpoczęło się 19 kwietnia 1943 roku o świcie i trwało zaledwie 20 dni. Do historii przeszło jako pierwsze miejskie wystąpienie zbrojne w okupowanej Europie. Mieszkało tam wówczas 370 000 osób.
Hitlerowcy, w ramach odwetu za okazany przez Żydów opór, ostatecznie podpalili getto. Powstańcy, nie otrzymali żadnej pomocy z zewnątrz. Polegli w nierównej walce lub wybrali samobójczą śmierć. Nie było dla nich żadnej nadziei. Choć wynik powstania był z góry przesądzony, a jego charakter odbiegał od celów militarnych, chodziło głównie o wolność, o wybór „godnej” śmierci z bronią w ręku, o próbę zwrócenia na siebie uwagi.
W kolejną rocznicę tych wydarzeń pamiętamy więc, trzymając w rękach żółte żonkile, symbole powstania i jego uczestników.
Komentarze ( )