1.jpg

Każde dziecko słyszało o świętym Mikołaju i wie, że przynosi on grzecznym i miłym osobom prezenty. Nie każdy jednak zna historię człowieka, który był jego pierwowzorem.

Poznać ją miały okazję dzieci z klasy IIIb, które 18 grudnia, udały się z wychowawczynią, panią Agnieszką Szymyślik i Brygidą Kovacs, do poznańskiego Muzeum Narodowego na warsztaty.

Pani przewodniczka z muzeum zaprowadziła grupę do Galerii Sztuki Średniowiecznej, gdzie znajdowały się rzeźby i obrazy z tego okresu. Dzieci wysłuchały ciekawej historii Mikołaja, który został biskupem, a potem świętym.

Mikołaj urodził się w starożytnym mieście Patara (leżącym na terenie obecnej Turcji), na przełomie III i IV wieku. Kiedy miał 10 lat zmarli jego rodzice, odziedziczył duży majątek, który później postanowił rozdać potrzebującym tak, aby nikt się o tym nie dowiedział. W kolejnych latach swojego życia czynił wiele dobra i dalej pomagał ludziom. Kiedy w mieście Mira zmarł biskup, powołano Mikołaja na ten urząd. Istnieje kilka opowieści o cudach, których biskup Mikołaj dokonywał. Za swoje dobre uczynki i przykładne życie, po śmierci został obwołany świętym. Historia życia biskupa Mikołaja została przedstawiona między innymi na obrazach namalowanych przed wiekami. Uczestnicy warsztatów mogli obejrzeć kilka takich zabytkowych obrazów znajdujących się w muzeum. Pozwoliło to przenieść się w wyobraźni w czasy, w jakich żył Mikołaj i lepiej zapamiętać jego historię.

Na drugą część zajęć dzieci udały się do pięknie udekorowanej, świątecznymi akcentami światełkami, choinkami, różnymi ozdobami, sali. Przebywanie tam wprowadziło wszystkich w miły nastrój zbliżających się świąt. Pani przewodniczka sprawdziła, co dzieci zapamiętały z opowiadania o św. Mikołaju, pokazując kolejno różne przedmioty i pytając, z jakimi faktami z jego życia się one dzieciom kojarzą.

Dzieci zastanawiały się, co mogłyby ofiarować innym, np. swoim koleżankom
i kolegom z klasy. Nie potrzeba do tego mieć dużo pieniędzy, bo wystarczy dobre słowo czy uśmiech. Następnie uczestnicy zajęć wykonali własnoręcznie drobne prezenciki – pisząc życzenia i rysując na małych karteczkach. Zostaną one potem przekazane następnej grupie, która będzie miała w muzeum warsztaty. Takie prezenciki wykonane wcześniej przez jakieś inne dzieci, uczniowie z IIIb także sami otrzymali. Dostali także od pani przewodniczki drobny poczęstunek, który rozdała pani Agnieszka Szymyślik, przebrana w strój biskupa Mikołaja.

Warsztaty w Muzeum Narodowym były bardzo pouczające, a św. Mikołaj może być przykładem dla każdego z nas.

Brygida Kovacs