oldbooks436498_1280.jpg

Zemsta… Lektura szkolna na “przymusie” czy coś więcej – subiektywna recenzja.

Twórcą “Zemsty” jest Aleksander Fredro. Polski hrabia, komediopisarz, pamiętnikarz i poeta. Podobnie jak A. Mickiewicz, tworzył w epoce romantyzmu. Uznawany jest za jednego z najwybitniejszych komediopisarzy w historii polskiej literatury pięknej. Urodził się w czerwcu 1793 roku, a zmarł w lipcu 1876 roku we Lwowie.

“Zemsta” w roli lektury

Jak wiele innych książek, które nauczyciele wybierają z kanonu lektur do czytania, również ta, pisana jest archaicznym językiem. W tamtych czasach, dla nas odległych, to słownictwo nie było niczym nadzwyczajnym, a dzisiaj niektórzy, czytając je pierwszy raz, uznaliby je nawet za neologizmy. Dla przeciętnego ucznia podstawówki, powieść ta jest kolejną, nudną i przymusową lekturą szkolną. Mało kto pozytywnie oceni “Zemstę”, bo po prostu jest trudna do czytania dla nas dzisiaj.

Książka dla wszystkich

Uważam, że jest to komedia, która została nam “wrzucona” do kanonu lektur najszybciej jak to możliwe, tzn. nikt młodszy nie byłby w stanie tego przeczytać – niczego by nie zrozumiał. To dość trudna pozycja, której trzeba  poświęcić sporo czasu, mimo  iż zawiera tylko 122 strony (w zależności od wydania) do przeczytania. Jeśliby się jednak nad nią pochylić, to zobaczymy, jak wiele nas uczy… “Zemsta”,  tutaj użyta całkowicie jako ironiczny tytuł. Ukazuje płytkość sporu głównych bohaterów – oczywiście w odpowiedniej interpretacji.

Króciutkie streszczenie

To historia z wątkami miłosnymi, opowiadająca o ówczesnym życiu szlachty oraz służących, robotników… Rozgrywa się w nieznanym zamku, gdzieś w Polsce na przełomie XVIII i XIX wieku. Akcja rozgrywa się zimą, co głównie wnioskujemy z filmu A. Wajdy, jednak gdzieś w tekście jest mówiący o porze roku fragment.

Źródło zdjęcia: https://pixabay.com/pl/photos/stare-ksi%C4%85%C5%BCki-ksi%C4%85%C5%BCka-stary-436498/