W minionych tygodniach uczniowie klas 6 A i 6 S poznali tajniki sztuki retoryki. Punktem wyjścia okazała się historia pakistańskiego chłopca, Ikebala, który w wieku czterech lat trafił do fabryki dywanów. Po latach niewolniczej pracy udało mu się odzyskać wolność. O swoich doświadczeniach opowiadał m.in. w Stanach Zjednoczonych i Szwecji.
Ikebal zabrał głos w ważnej sprawie. Sprzeciwił się wykorzystywaniu dzieci i zmuszaniu ich do pracy (zawsze w nieludzkich warunkach, kilkanaście godzin na dobę, bez wynagrodzenia, przy minimalnych porcjach jedzenia i picia).
Szóstoklasiści też chcieli powiedzieć głośno o tym, co jest dla nich ważne. Zapragnęli, aby ich głos wybrzmiał i miał znaczenie!
Temat przemówienia był dowolny. Miał on jednak dotyczyć spraw dla uczniów istotnych, takich, które ich nurtują, irytują itp.
Dzieci pracowały w kilkuosobowych zespołach. Na początku zdecydowały, o czym będą mówić (i kto będzie adresatem ich wystąpienia), a następnie spisały plan przemówienia i przystąpiły do wytężonej pracy nad jego redagowaniem. Po niespełna 30 minutach teksty były gotowe. Teraz tylko należało je wygłosić. Tego zadania nie można zaliczyć do najprostszych, ale odważni i pełni charyzmy przedstawiciele grup poradzili sobie z nim doskonale. I choć nad pewnymi kwestiami musimy jeszcze popracować, efekty pracy były zadowalające, a wszystkim zespołom należą się słowa uznania!
*Zdjęcie tytułowe pochodzi ze strony: pixabay.com/pl/vectors/donald-trump-atutem-usa-wyb%C3%B3r-1818953/ [dostęp: 30.03.2019]