“Posiadana wiedza nabiera wartości wtedy, kiedy jest wykorzystywana w praktyce”.
31 października uczniowie klasy 5 A, w radosnych nastrojach, wyruszyli na Uniwersytet Medyczny w Poznaniu. Tego bowiem dnia miała miejsce uroczysta Inauguracja siódmego projektu „Mały Medyk”, organizowana przez Polską Akademię Dzieci na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Spotkanie inauguracyjne zaszczycili swoją obecnością najwyżsi przedstawiciele władz uczelni.
„Zajęcia w ramach “Polskiej Akademii Dzieci” (PAD) są projektem innowacyjnym na międzynarodowym rynku edukacyjnym. Opierają się na promowaniu autonomii i kreatywności najmłodszych uczniów, między 6 a 12 rokiem życia. Ich celem jest rozbudzanie aktywności poznawczej, popularyzacja wiedzy i podtrzymanie pierwotnej ciekawości świata u dzieci. Uczestnictwo w PAD umożliwia dzieciom kontakt z najnowszymi osiągnięciami nauki i naukowcami oraz rozwijanie własnych pasji naukowych. Daje także szansę dzielenia się nimi ze swoimi rówieśnikami w wyjątkowych warunkach. Dzięki temu nauka staje się dla dzieci niesamowitą przygodą i osobistym przeżyciem”.
Podczas pierwszego, inauguracyjnego spotkania, każdy z młodych studentów otrzymał indeks Polskiej Akademii Dzieci. Uczniowie w tym uroczystym dniu mieli również możliwość wysłuchania dwóch wykładów.
Pierwszy z nich wygłosiły uczennice klasy V a i b z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Wojnowic. Jego tytuł i treść dotyczył zagadnień związanych z magiczną medycyną w „Harrym Potterze”. Młodzi studenci mieli zatem możliwość zapoznania się ze składem eliksirów bardzo podobnych do naszych współczesnych lekarstw. Wśród nich znalazły się magiczne mikstury, takie jak: eliksir pieprzowy, na kaszel, wzbudzający euforię, Szkiele-Wzro, pióra Memortka i żeń – szeń, a także przepis na wywar wzmacniający, Veritaserum – elekspir prawdy, Antidotum na potężne trucizny, czy eliksir czyszczący rany.
W drugiej części spotkania młodzi studenci wysłuchali wykładu pt. „ Z nadzieją dla Malgaszów. Madagaskar 2014-2015”, który wygłosił wolontariusz Fundacji Pomocy Humanitarnej Redemptoris Misio Polska. Dzięki niemu dzieci miały możliwość poznania warunków pracy wolontariuszy na Madagaskarze. Dowiedziały się, jak ważne jest niesienie pomocy potrzebującym.
Na zakończenie spotkania, dr Kamila Stawczyk- Eder oraz dr n.med. Barbara Purandare, koordynatorki działań „Małego Medyka”, przedstawiły dzieciom zasady przeprowadzenia projektów badawczych pod okiem pracowników uczelni. Dzięki działaniom podjętym w ramach projektu dzieci będą miały możliwość doskonalenia swojej kreatywności, udoskonalą umiejętności pracy w grupie, nauczą się krytycznie myśleć, podejmą się rozwiązywania wielu ciekawych problemów, a przy okazji, będą się wspaniale bawili!
Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie, podczas którego uczennice SP Nr 11 w Poznaniu wygłoszą swój wykład przed wielkim akademickim audytorium. Już nie możemy się doczekać emocji, jakie będą nam towarzyszyły podczas tego spotkania! Relacja z niego, już wkrótce!
Źródło:malymedyk.ump.edu.pl/polska-akademia-dzieci/o-projekcie, http://malymedyk.ump.edu.pl/fotogaleria-pad-w-ump