Nic w przyrodzie nie ginie, tylko ulega zmianie…
Taki właśnie pomysł spojrzenia na otaczający świat postawiliśmy przed naszymi uczniami. Zaobserwuj zmiany wokół siebie, sfotografuj je, opisz i przedstaw na plakacie.
Codziennie spotykamy się z przemianami… Podarcie kartki papieru, szron na przedniej szybie samochodu, wypicie rankiem aromatycznej kawy, smażenie kiełbasek przy ognisku czy też oddychanie.
Jaka to przemiana? Fizyczna czy chemiczna? Czym one tak naprawdę się różnią?
Do takiej refleksji i uważnego obserwowania otaczającego nas świata chcieliśmy zachęcić siódmoklasistów. Uczniowie na początku podchodzili do zadania z niechęcią, nie chcieli pochylić się nad tematem, jednak udało nam się zmienić ich nastawienie. Każdy z uczestników konkursu wykonał zadanie bardzo dobrze i zasługuje w naszych oczach na uznanie.
Uczniowie byli bardzo kreatywni. Zauważyli przemiany w zasadzie wszędzie – cięcie i farbowanie włosów, oddychanie, smażenie jajka, ciemnienie monet, kiszenie ogórków, tworzenie tęczy, spalanie papieru, gotowanie wody, tworzenie szronu, spalanie gazu ziemnego, rdzewienie broni, ciemnienie osadu chlorku srebra (I) – wszystkie te przemiany nie są już dla nich zagadką.
Wspólnie z nauczycielem fizyki, p. Tomaszem Stańko, wybraliśmy najlepsze prace. Podczas oceny plakatów zwracaliśmy szczególną uwagę na oryginalność przykładów, ich ilość oraz sposób przedstawienia.
Z wielką przyjemnością ogłaszamy wyniki konkursu.
Pierwsze trzy miejsca zajęli uczniowie klasy 7c:
I miejsce – Martyna Wylegała i Joanna Łukowiak
II miejsce – Jacek Rejnhard
III miejsce – Eryk Chmaj, Filip Stanisławski
Gratulujemy Wam sukcesu, a pozostałym uczniom dziękujemy za udział i zaangażowanie. Mamy nadzieję, że konkurs był początkiem zainteresowania fizyką i chemią. Liczymy na Waszą aktywność w kolejnych przedsięwzięciach.
Marlena Fryska i Tomasz Stańko