W naszej świetlicy zamieniliśmy się w naukowców i przeprowadzaliśmy eksperymenty.
Pierwszy z nich nosił nazwę „Wędrująca woda”. Dzieci z klasy Ia i Ic wraz z opiekunem, panią Katarzyną Wielogórską, napełniały trzy naczynia wodą i barwiły ją w kolorach czerwonym, niebieskim i żółtym. Pozostałe trzy szklanki były puste. Naczynia ustawiono zamiennie. Pojemnik z zabarwioną wodą, następnie puste naczynie.
Połączyliśmy je „gąsienicą” wykonaną z białej bibuły. Po kilku godzinach nasza bibułowa gąsienica zaczęła nasiąkać zabarwioną wodą, a naczynia stopniowo się nią napełniały. W wyniku tych wodnych połączeń w naczyniach, które były wcześniej puste, woda zabarwiła się, dając nam nowe barwy. Połączenie wody niebieskiej z żółtą dało nam kolor zielony, a czerwonej z żółtą – pomarańczowy.
Kolejnym doświadczeniem, jakie przeprowadziliśmy, był eksperyment noszący nazwę „Tańczące barwy”. Dzięki niemu dzieci dowiedziały się, jak detergenty działają na brud. Na początku uczniowie wszystkich klas pierwszych pod okiem pani Katarzyny Wielogórskiej obejrzeli modele ilustrujące, jak pod mikroskopem wyglądają cząsteczka brudu, detergentu oraz wody i dowiedzieli się, co dzieje się z nimi po połączeniu. Następnie dzieci wysłuchały instrukcji oraz wskazówek niezbędnych do przeprowadzenia doświadczenia i zabrały się do pracy. Podzielone na kilkuosobowe grupy, wylewały na talerze centymetrową warstwę mleka, a na niej zakraplaczami umieszczały po kilka kropli barwników spożywczych o różnych barwach. Aby otrzymać pożądany efekt i zobaczyć, jak detergent działa na nasz brud, uczniowie zanurzali patyczki do uszu w płynie do naczyń, a następnie umieszczali je w talerzu z mlekiem i barwnikami. Dzieci były bardzo podekscytowane i zaskoczone rezultatem tego działania, ponieważ barwniki w połączeniu z mlekiem i płynem do naczyń zaczynały poruszać się na talerzu, dając piękne kolorowe obrazy.
Zajęcia te pokazały młodym uczestnikom, że nauka to nie tylko pusta teoria, ale że ma ona również swoje odzwierciedlenie w praktyce, co bardzo rozbudziło ich wyobraźnię i ciekawość poznawczą oraz zachęciło do dalszych działań naukowych i eksperymentowania, które w naszej świetlicy nastąpią już wkrótce!
Katarzyna Wielogórska
Komentarze ( )