fruit2305192_960_720.jpg
pixabay.com/ silviarita

Zdrowe odżywianie. To ważne zagadnienie i warto poświęcić mu trochę uwagi w kontekście naszego wyglądu, samopoczucia i dobrego zdrowia. Jestem młodą osobą, nie mam problemów z nadwagą, złym samopoczuciem, chorobami przewodu pokarmowego czy kompleksami związanymi z wyglądem. Oto kilka wskazówek, jak taki stan osiągnąć.

CO I KIEDY JEŚĆ

Najważniejszym posiłkiem dnia jest śniadanie. Powinno być spożywane do godziny po wstaniu z łóżka i dostarczyć nam wszystkich niezbędnych składników. Nasz ranny posiłek powinien zawierać produkty zbożowe z pełnego przemiału, nabiał, w którym jest białko, wędlinę najlepiej z mięsa drobiowego oraz warzywa.

Bardzo ważne w codziennej diecie jest także to, aby nasze posiłki spożywane były regularnie. Optymalne jest jedzenie pięciu posiłków dziennie. Powinny to być trzy posiłki główne (śniadanie, obiad, kolacja) oraz dwie przekąski, na które idealnie nadają się owoce. Ostatni posiłek powinniśmy zjeść na 3 godziny przed snem.

Bardzo częstym błędem popełnianym przez wiele osób borykających się z nadwagą jest podjadanie pomiędzy posiłkami (szczególnie słodyczy) lub jedzenie kolacji tuż przed położeniem się do łóżka.

Komponując swoje codzienne posiłki, powinniśmy zwracać uwagę na ich jakość. Wybierajmy produkty jak najmniej przetworzone. Unikajmy rzeczy, w składzie których występują substancje konserwujące, a także produktów słodzonych syropem glukozowo-fruktozowym. Starajmy się swoje potrawy przygotowywać samodzielnie w oparciu  o sprawdzone przepisy. Sama wzoruję się na kuchni mamy, ona zawsze wie, co gotować, aby wszystko było zdrowe i smaczne.

W naszym menu nie zapominajmy o warzywach i owocach. Są one niskokaloryczne, bogate w witaminy oraz charakteryzują się dużą zawartością błonnika pokarmowego. Jego występowanie wypełnia nasz żołądek, dając uczucie sytości, poprawia perystaltykę jelit, co zapobiega występowaniu takich chorób jak: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, miażdżyca czy nowotwory jelita grubego.

Ważną rolę w naszym żywieniu odgrywają tłuszcze. Są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Pamiętajmy, aby stosować tylko takie tłuszcze, które są pochodzenia roślinnego lub występują w rybach morskich i orzechach.

WSKAZÓWKA

Bardzo ważną rzeczą jest, aby używane produkty zawierały kwasy omega 3, których nasz organizm nie jest w stanie sam wytworzyć. Ich obecność w pożywieniu wpływa dobroczynnie na nasze zdrowie. Obniża poziom cholesterolu, zapobiega miażdżycy, wzmacnia kości, zwalcza łuszczycę i alergie, a także zmniejsza ryzyko występowania nowotworów trzustki.

Najlepszymi źródłami tych kwasów są ryby morskie, takie jak łosoś, śledź, tuńczyk oraz krewetki i kawior. Jeśli owoce morza nie należą do naszych ulubionych potraw, starajmy się zaopatrzyć w siemię lniane, olej lniany lub orzechy włoskie.

CO PIĆ ?

Najzdrowsza będzie woda mineralna średnio zmineralizowana niegazowana, może być wzbogacona o pierwiastki takie, jak magnez, wapń czy selen. Z własnego doświadczenia polecam „Muszyniankę”, piję ją od dawna i mam na jej temat bardzo dobre zdanie. Pamiętajmy, że codziennie powinniśmy wypić ok. 1,5-2 litrów płynów.

Mam nadzieję, że udało mi się przekonać Was, że naprawdę warto zwrócić uwagę na to, co i kiedy jemy i pijemy, a także pokazać, co robić aby wyglądać i czuć się zdrowo. Niech puentą będą słowa znanego myśliciela – ojca medycyny starożytnej – Hipokratesa, który powiedział: „Twoje pożywienie powinno być lekarstwem, a twoje lekarstwo powinno być pożywieniem”.