Justyna_Rog_3_11_2017.jpg
materiały wydawcy

Lois Ann Lowry jest hawajską pisarką urodzoną w Honolulu, autorką książek młodzieżowych. W 1993 roku została nagrodzona medalem Johna Nowbera za powieść „Dawca”, na podstawie której powstał film „Dawca pamięci”. Dzięki wydawnictwu Media Rodzina w 2003 roku w Polsce miała miejsce jej premiera.

Akcja powieści toczy się w bliżej nieokreślonej przyszłości. W niewielkiej społeczności mieszka chłopak o imieniu Jonasz. Naród nazywany jest Utopią, którą charakteryzuje się jako idealny ustrój polityczny – najważniejsza jest sprawiedliwość, solidarność i równość. Środowisko, w którym mieszka główny bohater, uważane jest za idealne, ponieważ nikt nie odczuwa bólu, mimo to mieszkańcy nie znają uczuć takich jak przyjaźń czy miłość. W dążeniu do bezpieczeństwa i stabilizacji mieszkańcy zostali pozbawieni możliwości decydowania o sobie. Ludność nie ma także zdolności rozpoznawania kolorów oraz przechowywania wspomnień.

Tytułowy dawca jest najważniejszą i jedyną osobą, która rozróżnia kolory i ma możliwość gromadzenia retrospekcji. To on, gdy Jonasz został wybrany na nowego Odbiorcę Pamięci, prowadzi dla niego szkolenie i daje mu wskazówki, jak ma postępować.

Książka „Dawca” mieści się w gatunku science fiction i jest utworem fabularnym, który w literaturze przedstawia czarną wizję przyszłości. Wchodzi w skład cyklu czterech powieści, których akcja rozgrywa się w tym utopijnym uniwersum. Narrator wszechwiedzący przybliża myśli i doznania ukryte w psychice bohatera, których Jonasz nie może okazywać publicznie.  W książce nagromadzonych jest dużo retrospekcji, które przenoszą czytelnika do całkiem nowego świata, który poznajemy wraz z głównym bohaterem.

Lois Lowry w sposób fantastyczny wykreowała postaci bohaterów, przekazując czytelnikowi ich odczucia oraz sposób działania w wykonywanych zadaniach. Dzięki wprowadzonym zaskakującym obrotom spraw, zdumiewającym zdarzeniom oraz konsekwencjom z nich wynikającym odbiorca coraz bardziej zagłębia się w zapisaną historię, jest pochłonięty rozwiązywaniem spraw wraz z głównym bohaterem.

Powieść ukazuje przemianę młodego chłopca, który z dnia na dzień musi poznać, co to uczucia, wspomnienia. Jest wyciągnięty z „bezpiecznej skorupki” swojej społeczności i musi się zmierzyć z przeciwnościami losu, od których do tej pory był izolowany.  Opowieść uczy o życiu i człowieczeństwie, pokazuje role, które emocje pełnią w naszej egzystencji oraz nierealne postrzeganie ideału.

Recenzja powstała jako element realizacji projektu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa