„Assassin’s Creed” to seria gier przygodowych oraz akcji rozgrywająca się w otwartym świecie i przedstawiająca losy poszczególnych członków zakonu Assassynów walczących ze swoimi przeciwnikami – Templariuszami. Każda gra z tej serii prezentuje życie innego bohatera lub grupy bohaterów żyjących w poszczególnych miastach i epokach dziejów ziemi. Za wydanie gier odpowiedzialny jest Ubistoft, dzięki któremu osiągnęły największą sławę i jest to najczęściej kupowana gra tej firmy. „Black Flag” to IV część słynnej serii wydana 19 listopada 2013 roku, jak zwykle pół roku po premierze wcześniejszej.
Fabuła
Głównym bohaterem „Assassin’s Creed: Black Flag” jest Edward Kenway – Walijczyk, dziadek Connora Kenway’a (postaci z III części) oraz pirat żyjący na XVIII-wiecznych Karaibach tuż po zakończeniu wojny sukcesyjnej w Hiszpanii. Głównym celem bohatera jest odnalezienie tajemniczego miejsca zwanego „obserwatorium” i zagarnięcie cennych łupów. W czasie tych poszukiwań przebrany w strój Assassina Edward wplątuje się w niekończącą się wojnę pomiędzy Assassinami oraz Templariuszami.
Nowości
Dzięki „zawodowi” naszego bohatera w tej części pojawia się nowy środek lokomocji, jakim jest okręt. Dzięki temu możemy przemierzać rozległe przestrzenie drogą morską, podbijać forty oraz nurkować wśród wraków statków i odkrywać ich zatopione skarby.
Mechanika
„Black flag” swoją zaletę pokazuje również w znacznie poprawionej mechanice postaci dzięki użyciu – tak jak w poprzedniej części – AnvilNext, który znacznie poprawił jakość graficzną oraz płynność, zarówno walki, jak i poruszania się po budynkach, statkach i innych obiektach. Szczególną uwagę należy zwrócić na poprawioną jakość wyglądu nieodłącznego elementu gry, jakim jest „skok wiary”.
Grafika
Zachęcającą perspektywą dla większości graczy jest dobra grafika. Ubisoft w tej części znacząco podnosi poziom swoich produktów, prezentując nowy wizerunek, jakim są dobrze graficznie zaprojektowane wyspy, morza oraz wygląd bohaterów, do których stworzenia ponownie wykorzystano AnvilNext. Podczas podróży z Edwardem Kenway’em można docenić różnorodność prezentowanych miejsc oraz ich odmienność od poprzednich części. Na pochwałę zasługuje również sposób ukazania walki, który jest płynny oraz w odpowiednich miejscach spowolniony lub przybliżony, przy czym nie traci na naturalności.
Bohaterowie
To, jak bardzo wciągnięty w opowieść zostanie gracz, zależy też w dużym stopniu od prezentacji bohaterów. Każda ważniejsza postać w tym epizodzie zostaje dość szczegółowo przedstawiona w formie opisowej, do której zawsze można wrócić. Bohaterowie są przedstawieni wystarczająco wyraziście i naturalnie, aby wczuć się w klimat epoki i zrozumieć pełnię historii.
Czy są jakieś negatywy?
Stanowczo negatywna jest przewidywalność. Wydawnictwo w tej części zapewnia nam dużą ilość misji pobocznych oraz dość ciekawą historię. Niestety sporo z tego jest zbyt oczywiste i nie zaskakuje gracza, wielu aspektów fabuły można się domyślić na samym początku, co powoduje zmniejszony zapał do odkrycia prawdy. Kolejnym negatywem jest podróżowanie okrętem. Ta nowość na początku każdemu może sprawić dużą przyjemność, jednak po pewnym czasie staje się to dość monotonne i zbyt długotrwałe. Jednakże podróżowanie zamiennikiem okrętu, jakim jest “szybka podróż”, powoduje brak możliwości abordażu wrogich statków. Skutkuje to niemożnością rozbudowy czy ulepszenia własnego, a w dalszej kolejności wykonywania późniejszych głównych misji. Dlatego należy ulepszać bohatera na równym poziomie z jego okrętem.
Multiplayer
Ubisoft nie zawiódł i umożliwił w tym trybie wcielenie się w dużą ilość nowych postaci rozgrywanych na różnych mapach. Drugą dodatkową funkcją jest tzw. Game Lab, który pozwala użytkownikowi modyfikowanie trybu gry multiplayer zgodnie z własnym zapotrzebowaniem.
„Assassin’s Creed IV: Black Flag” to kolejna gra od firmy Ubisoft, która jest warta polecenia każdemu, kto pragnie poznać kolejną historię Assassinów, lecz chce także nowości oraz odmienności od poprzednich części zawartych w kultowej serii.
Komentarze ( )