Richard Paul Evans to amerykański pisarz, którego książki na długo zapadają w pamięci czytelników. Jest autorem jedenastu utworów literackich, które znajdowały się wysoko na listach bestsellerowych powieści w magazynie „New York Times”. Jego książki przetłumaczono na dwadzieścia pięć języków, a ich nakład przekracza czternaście milionów na całym świecie.
„Zegarek z różowego złota” to historia tocząca się na początku XX wieku, w Stanach Zjednoczonych w stanie Utah w mieście Salt Lake City. David Parkin, młody milioner, miłośnik starych przedmiotów, a w szczególności zegarów, prowadzi przedsiębiorstwo, w którym zatrudnienia szuka młoda kobieta MaryAnne. Po pierwszym spotkaniu bohaterów, mężczyzna wiedział, że spotkał kobietę, z którą spędzi resztę swojego życia, ale czas postanowi poddać próbie ich uczucia.
Historia opisana w książce, jest oparta na zwyczajnych, ludzkich losach, która mogła się przydarzyć w życiu każdego z nas. W książce odnajdujemy wiele emocji, takich jak miłość, przyjaźń, ból, zazdrość i tolerancja. Porusza się w niej także kwestie rasizmu, ugrupowań społecznych i narodzin nowych amerykańskich rodów.
Tytułowy zegarek z różowego złota jest przedmiotem pożądania, którego pragnie wielu bohaterów książki, są oni w stanie uciec się do karalnych czynów, aby go zdobyć. W powieści pojawia się on kilkakrotnie, ale zawsze w rękach kogoś innego. Ma wartość sentymentalną. Jest on pamiątką przyjaciela Davida – Lawrence’a, który otrzymał go w spadku, lecz również przyczyną kłopotów.
„Zegarek z różowego złota” to powieść napisana lekkim piórem, która porywa czytelnika już od pierwszych stron. Autor doskonale operuje słowem, nie używa skomplikowanych sformułowań, stopniowo buduje napięcie i dramaturgię. Richard Paul Evans aż do końca lektury umiejętnie gra na ludzkich uczuciach, doprowadzając niejednokrotnie do wzruszenia.
Recenzja powstała jako element realizacji projektu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa