Wirtualny Festiwal Wielokulturowy to okazja do spotkania się z innymi kulturami i religiami, a także do uświadomienia sobie, że wyznający inną religię, mający inną kulturę, inne poglądy ludzie nie są dla nas zagrożeniem.
Dnia 22.09.2016 roku Gimnazjum Publiczne im. Arkadego Fiedlera w Dębnie, pod nadzorem pani Wioletty Rafałowicz,wzięło udział w Wirtualnym Festiwalu Wielokulturowym.
W skład szkolnej drużyny wchodzili: Izabela Cisek, Agata Kościukiewicz, Agata Wawruszczak, Kinga Jakóbczyk, Izabella Cholewińska, Maja Zarzycka i Bartosz Ircha. Nasza drużyna nazywała się ,,Gimnazjaki”. Festiwal rozpoczynał się o godz. 10;00, ale pani Wioletta zwołała nas już o 9;45, by zapoznać nas z zasadami.
To wydarzenie ma na celu zapoznać nas z innymi kulturami czy religiami, skłonić do działania przeciw nienawiści do drugiej osoby, przekonać nas do tolerancji, ale też nauczyć nas pracy w grupach, szybkiego myślenia przy wykonywaniu zadań.
O 10;20 ruszyło pierwsze zadanie. Musieliśmy zapoznać się z wykresem, na którym byli ukazani wybitni ludzie, a do każdego z nich dołączone było zdjęcie i krótki życiorys. Po zapoznaniu musieliśmy udzielić jak najszybciej odpowiedzi, a następnie wysłać wykonane zadanie do organizatorów.
Kolejne zadania pojawiały się co 20-30 minut na głównej stronie Festiwalu. Jedno polegało na oglądaniu filmiku krótkometrażowego o życiu imigrantów w Polsce i ich problemach, z jakimi borykają się każdego dnia. W następnym zaś musieliśmy zapoznać się z mapką, na której były ukazane miejsca, z których uciekają imigranci za pracą, nauką czy lepszym jutrem. Pomysłowe zadanie to było takie, gdzie musieliśmy zamienić obraźliwe słowa, zdania czy powiedzenia. Przy tym zadaniu ruszyła nasza kreatywność i czasami padło śmieszne słowo.
Nie obyło się też bez zadania na kreatywność. W aplikacji canva.com musieliśmy wykonać grafikę promującą pokojowe współistnienie różnych wyznań i religii. W tym zadaniu wykazał się nasz geniusz komputerowy- Bartosz Ircha. Wynik końcowy zadania należał do ludzi ze szkoły czy z naszego najbliższego otocznia. Liczyła się liczba polubień pod zdjęciem na Facebooku.Wraz z koleżanką Agatą przeszłyśmy się po całej szkole, promując naszą grafikę i prosząc o polubienia pod zdjęciem. Ku zdziwieniu uczniowie uczniowie odebrali to dobrze i z miłą chęcią lajkowali.
Jedną z niezbędnych umiejętności była praca w grupie, ponieważ zadania musieliśmy wykonywać wszyscy razem, a nie każdy sobie. Liczyła się też umiejętność racjonalnego myślenia, kreatywność, sprawność wykonywania zadań czy szybkiego myślenia.
Wirtualny Festiwal Wielokulturowy to okazja do spotkania się z innymi kulturami i religiami, a także do uświadomienia sobie, że wyznający inną religię, mający inną kulturę, inne poglądy nie sa dla nas zagrożeniem.
Moim zdaniem festiwal w naszej szkole przebiegł sprawnie i w bardzo miłej atmosferze. Dlaczego warto brać w nim udział ? Przede wszystkim poznasz inne kultury bliżej, dowiesz się, że życie imigrantów nie jest takie kolorowe, gdyż codziennie zmagają się z problemami. Uświadomisz sobie, że to wszystko może spotkać i ciebie. Zdecydowanie nie żałuję, że wzięłam w nim udział.