Cappella Gedanensis na scenie Filharmonii Kaszubskiej…
Koncert Cappelli Gedanensis
W listopadzie w Sali Głównej Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie odbył się koncert „Capelli Gedanensis” z Maciejem Markiewiczem, w którym miałam przyjemność uczestniczyć. Koncert zrobił na mnie ogromne wrażenie, dlatego postanowiłam podzielić się z Państwem moimi przeżyciami.
Pozwolę sobie rozpocząć od przedstawienie sylwetki zespołu. „Capella Gedanesis” rozpoczęła swoją działalność artystyczną w roku 1981, a w roku 1992 otrzymała status instytucji kultury. Nawiązuje do bogatej twórczości muzycznej dawnego Gdańska, kontynuując tradycje Kapeli Rady Miejskiej, założonej w XVI w i po mistrzowsku wykonując opracowane i wydane drukiem arcydzieła muzyki gdańskiej.
W dorobku repertuarowym zespołu znajdują się dzieła gdańskich kompozytorów- F. de Rivulo, P. Sieferta, C. Thorstera, C. Buethnera, Ch. Wernera, N. Zangiusa, J. V. Medera oraz utwory J. Th. Roemhildta.
Poza gdańskim repertuarem zespół wykonuje wielkie dzieła oratoryjno- kantatowe- G.F.Haendla, J.S. Bacha, A. Vivaldiego, J. Haydna oraz W.A.Mozarta. Zespół chętnie też sięga po dzieła współczesnych kompozytorów.
Capella ma w swym dorobku dwie Platynowe Płyty. Płyta L.Boccheriniego, Stabat Mater została nominowana do Nagrody Fryderyk 2008. Capella koncertuje po całym świecie- w USA, Chinach, Izraelu oraz większości państw europejskich. Uczestniczy w licznych festiwalach międzynarodowych, m.in. Festiwal Muzyki Sakralnej( Izrael), Festiwal Muzyki Barokowej (Niemcy, Litwa, Polska), Festiwal Chóralny (Niemcy), Royal Music Festiwal (Sztokholm).
Zespół miał zaszczyt występować także przed Ojcem Świętym Janem Pawłem II oraz uczestniczyć w znaczących wydarzeniach historycznych z udziałem prezydentów i monarchów Europy.
Maciej Markiewicz, którym Capella miała zaszczyt występować jest muzykiem i pianistą. To fantastyczny improwizator i autor tekstów scenicznych. Będąc przekonanym, że kolory są jak dźwięki od lat prowadzi swój autorski warsztat malarski „Akwarela”. Szczególną fascynacją autor darzy tematykę pejzażu i przyrody. W ramach pasji akwarelowej artysta wystawiał swoje liczne prace na wystawach i wernisażach, w tym towarzyszących jego koncertom.
Udział w koncertach z udziałem tzw. muzyki „na żywo” to zawsze niezapomniane przeżycie. Ten nastrój, klimat, ten dreszczyk emocji , który pojawia się z każdym nowym dźwiękiem. Dla mnie- mam nadzieję przyszłej skrzypaczki to „uczta dla ducha”, na którą serdecznie wszystkich zapraszam.
A okazja pojawi się już 6-go stycznia 2016, gdy zespół ponownie wystąpi na scenie Filharmonii Kaszubskiej. Tym razem zapraszam serdecznie na koncert kolęd w wykonaniu zespołu pod dyrekcją Rafała Kłoczko.
Oliwia Guziuk