12 kwietnia 2015 roku odbył się 42 Maraton w Dębnie. Bieg zaczął się o godzinie 10:00, jednak wszelkie przygotowania rozpoczęły się ok. 2 dni wcześniej. Duża grupa młodzieży była w nie zaangażowana. W trakcie ciężkich zmagań maratończyków uczniowie podawali im kubeczki z wodą. Po przekroczeniu mety młodzież wręczała zawodnikom medale. Gimnazjaliści podawali ciepły posiłek po ukończonym biegu. Dystans wynosił 42,195 kilometry. W tym roku ukończyło go 1820 osób.
Na podium znaleźli się:
Mężczyźni
1.Felix Kipkorir Kangogo (Kenia) – 2:14:38
2.Oleyandr Babaryka (Ukraina) – 2:14:39
3.Mykola Iukhymchuk (Ukraina) – 2:14:55
Kobiety
1.Rebecca Jepchuchir Korir (Kenia) – 2:44:52
2.Gladys Jepkurui Biwott (Kenia) – 2:44:53
3.Wioletta Paduszyńska (Polska) – 2:48:48
W stolicy Polskiego Maratonu zorganizowano również rozrywkowy maraton, w którym wystartowało 9 sztafet. Szczególnymi gośćmi imprezy byli zwycięzcy dębnowskich biegów: Wanda Panfil (zwyciężczyni z roku 1988 w Dębnie), Edward Stawiarz, Wojciech Ratkowski, Marek Deputat oraz Rafał Wójcik.
Dzień przed rozgrywaniem biegu, o godz. 12.00, Piotr Downar – burmistrz Dębna, przedstawiciele władz samorządowych, Komitetu Organizacyjnego i dębnowskich szkół złożyli wiązanki kwiatów na cześć założyciela maratonu – Henryka Witkowskiego.
W sobotę rano (11.04.) najmłodsi uczniowie startowali w Mmiędzyszkolny Turnieju Sportowym „Mali Maratończycy”. W porze obiadowej odbyły się 34. Biegi Uliczne Henryka Witkowskiego, w których uczestniczyła młodzież ze szkół podstawowych i gimnazjalnych z województwa zachodniopomorskiego.
Na zakończenie sportowej soboty wszyscy chętni mieli możliwość uczestniczenia w 12. Rekreacyjnym Biegu Rodzinnym pod hasłem „Dębno Mówi Nie Narkotykom”. W biegu wystartowała dość liczna grupa zawodników. Wśród nich biegali dębnowscy radni, władze samorządowe, zaproszeni goście, dzieci i młodzież szkolna, działacze sportowi oraz mieszkańcy.
W niedzielę o godz. 18.00 w Kościele p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła została odprawiona msza św. w intencji maratończyków i organizatorów.
Podsumowując, Maraton w Dębnie ma najdłuższą tradycję w Polsce. Dębno dla biegających obecnie, a w szczególności dla tych, co biegali dawniej, stało się miejscem kultowym. Tu rozpoczęły się prawdziwe biegi maratońskie w Polsce. Tutaj rozpoczęli swoją światową karierę Wanda Panfil i Antoni Niemczak, tu biegały sławy światowego maratonu, takie jak Ronald Hill czy Christa Vahlensick. Jako jedyny w Polsce nieprzerwanie od 10 lat otrzymuje certyfikat „Złoty Bieg”, co stanowi honorowe wyróżnienie świadczące o najwyższej jakości organizacji naszego biegu, a jest przyznawany przez biegaczy z całego kraju i kapitułę największego portalu biegowego www.maratonypolskie.pl.
Komentarze ( )