unnamed.jpg
boisko w Głuchowie, fot. Anna i Marek Surma

Coraz więcej słyszy się o tym, że młodzież za dużo czasu spędza przy komputerze. Jest to prawda. W mojej miejscowości – sąsiadującym z Łańcutem Głuchowie – oprócz Ośrodka Kultury nie było miejsc, gdzie młodzi ludzie mogliby się spotkać i aktywnie spędzić czas. W ostatnich dwóch latach lokalne władze i mieszkańcy mojej miejscowości postanowili to zmienić.

Wiosną 2013 r. z inicjatywy radnych Gminy Łańcut mieszkających w Głuchowie – Zofii Dziergi i Krzysztofa Kadlofa, powstał w pełni wyposażony plac zabaw. Inwestycja okazała się „strzałem w dziesiątkę”. Podczas sezonu wakacyjnego nasz plac zabaw był głównym miejscem rozrywki i spotkań dla dzieci i rodziców. Ulokowanie go na obrzeżach miejscowości było dobrym pomysłem. W ciszy i spokoju, bez huku samochodów i bez spalin dzieci bezpiecznie bawiły się pod opieką swoich rodziców. Ci natomiast, mając pociechy na oku, mogli spokojnie porozmawiać.

Zapytałem mieszkanki Głuchowa spędzające z dziećmi czas w tym miejscu o opinie. Często odwiedzająca plac zabaw mama Amelki bardzo pozytywnie wypowiada się o integracji dzieci korzystających z tego miejsca oraz o bardzo pożytecznym wykorzystaniu dziecięcej energii, która jest ogromna. Jedynym mankamentem, jaki dostrzegła pani Jola – inna z mam – jest brak miejsca zacienionego, gdzie można byłoby się skryć w upalne dni, przed gorącymi promieniami słonecznymi. Problem ten jednak wkrótce się rozwiąże, ponieważ obiekt jest obsadzony dużą ilością pięknych drzewek, które w przyszłości zacienią to miejsce.

Z inicjatywy nieformalnej grupy o nazwie „Sąsiedzi z Głuchowa” we wrześniu ubiegłego roku rozpoczęto budowę boiska do siatkówki plażowej. Dzięki środkom otrzymanym w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich w listopadzie 2014 roku boisko zostało przekazane do użytku. Z powodu niesprzyjającej pogody uroczyste otwarcie odbyło się w sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Głuchowie. Zostały tam rozegrane mecze piłki siatkowej, w których udział brali młodzież, rodzice oraz grono pedagogiczne głuchowskiej szkoły. W okresie wakacyjnym planowane są turnieje gry w piłkę plażową, podczas których każdy będzie miał możliwość zaprezentowania swoich umiejętności.

Takie inwestycje z pewnością pozwalają szczególnie młodzieży spędzić wolny czas aktywnie i na świeżym powietrzu. Zarówno budowa boiska, jak i placu zabaw, została z entuzjazmem przyjęta i poparta przez mieszkańców naszej wsi. Mam nadzieje, że będzie nam dobrze i długo służyć z korzyścią dla naszego zdrowia i samopoczucia. Głównym celem przyświecającym idei budowy miejsc rekreacyjnych jest fakt, że mają służyć jako przestrzeń rozwoju aktywności fizycznej i alternatywę dla komputera, a także okazję do spotkań, również międzypokoleniowych. Istotne jest też to, że budowa takich obiektów pozwala na wyrównywanie szans rozwojowych młodych ludzi mieszkających na wsi względem tych z małych miasteczek.

Obie inwestycje zostały zlokalizowane w dzielnicy Głuchowa nazywanej „Pastwisko”. Jest to teren służący do działalności rekreacyjno-sportowej. Oprócz wyżej wymienionych obiektów znajduje się tam również stadion sportowy, na którym systematycznie rozgrywane są mecze piłki nożnej.

Praca przygotowana na XVI Wielkopolski Konkurs Dziennikarski – “Wydarzenie, które wstrząsnęło moja miejscowością” – organizowany przez Klub Dziennikarski TeXT działający w Młodzieżowym Domu Kultury nr 1 w Poznaniu (pismotext.manifo.com).