Jestem mieszkańcem wsi położonej koło Łańcuta, w której intensywność wydarzeń artystycznych, kulturowych czy społecznych nie zaspokaja potrzeb współczesnej młodzieży. Brak bezpośredniego dostępu do kina, teatru czy innego typu form spędzania wolnego czasu sprawił, iż z zaciekawieniem oglądnąłem widowisko plenerowe przygotowane przez Zespół Ludowy „Sonina” pt. „Misterium Męki Pańskiej”. Głównym koordynatorem projektu jest Pan Roman Skomra – założyciel zespołu. Jako autor i reżyser wielu sztuk potrafi zainteresować nimi swoich widzów.
Na czym polega niepowtarzalność tego widowiska? Myślę, iż wynika ona z atmosfery oraz okoliczności i charakteru przedstawienia. Odgrywane jest zazwyczaj na zboczu pagórka przez grupę około 50 aktorów-amatorów, przy świetle pochodni i specjalnych reflektorów. Nietuzinkowe kostiumy i pełna pasji gra sprawiają, że spektakl ani przez chwilę nie nudzi.
Przedstawienie rozpoczyna się sceną chrztu Jezusa w Jordanie i prezentuje dzieje biblijne, w tym sceny w Wieczerniku, Ogrójcu, siedzibie arcykapłanów, mękę, drogę krzyżową oraz ukrzyżowanie. Te ostatnie części spektaklu wzbudzają w widzach najwięcej emocji. Widok Jezusa na krzyżu przy odpowiedniej muzyce i blasku księżyca dogłębnie porusza i zmusza do refleksji nad ludzkim istnieniem. Pora roku, z jaką związane są święta wielkanocne nie zawsze sprzyja aktorom. Odtwórca roli Jezusa niejednokrotnie zmagał się z przenikliwym zimnem i deszczem, występując w scenie ukrzyżowania bez ubrania. Aktorzy potrafią jednak zawsze wytworzyć pełny emocji klimat spektaklu.
W tym miejscu warto zwrócić uwagę na reakcje zgromadzonych widzów. Są one tak wyraziste, że łatwo odczytać emocje malujące się na ich twarzach. Przechodzą one od zaciekawienia poprzez skupienie, zamyślenie, aż do odrobiny dziecięcej radości (scena z dziećmi wybiegającymi Jezusowi na spotkanie).
„Misterium Męki Pańskiej” wystawiane jest nieprzerwanie od 2006 roku w różnych miejscowościach naszego regionu. Prezentowane w okresie Wielkiego Postu daje gwarancję pełniejszego przygotowania do zbliżającego się Dnia Zmartwychwstania Pańskiego. Jako osoba, która kilkukrotnie oglądała spektakl, gorąco polecam wszystkim, aby w przyszłości skorzystali z takiej możliwości.
„Misterium” wpisuje się w szereg przedstawień regionalnych reżyserowanych przez Romana Skomrę: „Wesele sonińskie”, „Poprawiny”, Jasełka, „Sonińskie Sobótki”. Każdorazowo w podkarpackich mediach („Nowiny”, TV Rzeszów, „Super Nowości” oraz na informacyjnych portalach łańcuckich) można znaleźć niezwykle pozytywne głosy na ten temat. Tam też zamieszczane są ciekawe wywiady z aktorami oraz twórcami przedstawień.
Mam nadzieję, że Pan Roman Skomra wraz z zespołem jeszcze nie raz zaskoczą nas podczas prezentacji różnorodnych przedstawień, a ich interpretacje i niepowtarzalne ujęcie znanych treści będzie sprawiało, że odbiorców będzie wciąż przybywało.
Praca przygotowana na XVI Wielkopolski Konkurs Dziennikarski – “Wydarzenie, które wstrząsnęło moja miejscowością” – organizowany przez Klub Dziennikarski TeXT działający w Młodzieżowym Domu Kultury nr 1 w Poznaniu (pismotext.manifo.com).