ojeziorachslowkilka3.jpg

Biblioteka Publiczna w Dębnie jest miejscem wielu ciekawych spotkań z niezwykłymi osobistościami. Kolejny raz miałam przyjemność uczestniczyć w jednym z nich. Tym razem gościem honorowym był pan Lech Łukasiuk- regionalista, patriota, kolekcjoner.

Biblioteka Publiczna w Dębnie jest miejscem wielu ciekawych spotkań z niezwykłymi osobistościami. Kolejny raz miałam przyjemność uczestniczyć w jednym z nich. Tym razem gościem honorowym był pan Lech Łukasiuk. Prowadzącego spotkanie i zgromadzonych uczestników powitała pani dyrektor Biblioteki Publicznej w Dębnie.

W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas drugich i trzecich pod opieką pani Wioletty Rafałowicz.

Temat spotkania „O jeziorach historycznie…” był intrygujący i zapowiadał interesującą prelekcję. Oczywiście, nie myliłam się w swoich osądach, gdyż gość opowiadał o rzekach, różnych kanałach i oczywiście jeziorach naszego regionu oraz województwa pomorskiego. Przybliżył także wiadomości o urokliwych terenach wokół Odry.

Opowiadał o pracy naukowej pana profesora Dymara. Bardzo ciekawie scharakteryzował rzekę Dunaj i Dunajec oraz przedstawił plemiona słowiańskie, zamieszkujące polskie ziemie. Dzięki spotkaniu można było rozszerzyć swoją wiedzę na temat regionalnej hydrologii. Gość omawiał jeziora, które znajdują się na naszym pięknym terenie wokół Myśliborza, czyli: Czernikowskie, Gołczewskie, Chłop, Grockie, Lipiańskie, Wędzin, Rokitno, Karsko Wielkie, Wierzbnickie, Rościńskie, Białe, Zielin, Olchowy Rów, Dolskie, Barlin, Warnickie, Promień, Bliźniacze, Barnowieckie, Szczupacze, Krzywe, Kozie, Chłopiny, Postne, Marwicko, Ścieniawica, Głęboczek, Głębokie, Raczek, Duszatyń, Młyńskie i Młyńsk, ale także przedstawił wiadomości o potoku Różańsko, Kanale Wiślańskim i rzece Kosie.

Często nie zdajemy sobie sprawy z bogactwa regionalnej przyrody i historii regionu. Cieszę się więc, że dzięki tak dobrze zorganizowanemu spotkaniu mogę kolejny raz wzbogacić swoją wiedzę o mieszkańcach i terenie, na którym obecnie mieszkam.