Żyjemy w czasach, w których zamiast starą rzecz naprawić, wyrzucamy ją i kupujemy nową. Niepotrzebne nam są dawne przedmioty, tak jest też z książkami. Coraz rzadziej można spotkać osobę, która czyta książkę, a jeżeli poznamy kolekcjonera to już naprawdę ewenement.
Ciągle jakieś nowości, a gdzie tradycja?
Wszystkie ciekawostki techniczne, jakie spotykamy na co dzień, odrywają nas od rzeczy tradycyjnych. W wolnym czasie zamiast usiąść i zrelaksować się przy dobrej książce, kubku gorącej herbaty, my włączamy laptopa, wciskamy ikonkę przeglądarki internetowej i zatapiamy się w głębokiej otchłani informacji w 80% nieprzydatnych nam do życia. Oczywiste jest, że mamy e-booki, ale czy nie lepszy jest widok książki i satysfakcja z przeczytania publikacji z prawdziwymi okładkami i stronami, które możemy mieć we własnych dłoniach? Internet w pewnym stopniu ogranicza nam jakże cudowny proces czytania książek.
Sposób na przywrócenie hobby
W wielu miastach naszego kraju organizowane są akcje związane z czytaniem książek. Są to bardzo ciekawe spotkania, na których przedstawiane są najróżniejsze książkowe gatunki – każdy, niezależnie od płci, wieku, zainteresowań, wykształcenia na pewno znajdzie coś dla siebie. Mimo pozorów wydarzenia te cieszą się sporą liczbą zainteresowanych. Wszyscy słyszeliśmy o akcji „Cała Polska czyta dzieciom’’, która ma wielu zwolenników. Mamy tez mniejsze, jak „Czytam sobie”, a nawet tę o ironicznym tytule: „Nie czytaj. I tak to kiedyś zekranizują”. Akcje zachęcające do czytania są coraz bardziej popularne, co bardzo cieszy miłośników książek.
Złe wspomnienia
Wielu z nas książki kojarzą się ze szkołą, z lekturami, które nie zawsze przypadały nam do gustu. Kiedy to zamiast czerpać przyjemność z kontaktu z książką po prostu musieliśmy ją przeczytać, gdyż takie było nasze zadanie. Często też nie mieliśmy wystarczająco dużo czasu, by zagłębić się w fascynującą opowieść, jaką niosłaby ze sobą książka.
Brak wyobraźni
Od lat żyło się z przekonaniem, że książki rozwijają naszą wyobraźnię, kształtują poglądy na różne sprawy, są dobrym nauczycielem poprawnego wypowiadania się. Możemy utożsamiać się z ich bohaterami, tworzyć w naszej głowie obrazy związane z wydarzeniami rozgrywającymi się w literaturze. Jednak w naszych czasach zanika to myślenie. Ludziom brakuje wyobraźni, często brak im też słów, nie umieją się poprawnie wypowiedzieć.
Czy nie warto zatem powrócić do czytania książek?
Komentarze ( )