Wielu z nas marzy o szczupłej sylwetce, dlatego szukamy ,,diety cud” lub sięgamy po drogie preparaty z apteki. Czy warto? Wystarczy stosować się do kilku prostych zasad, aby osiągnąć cel.
Podstawy zdrowego odżywiania
Należy spożywać od 4-5 posiłków dziennie, w tych samych godzinach. Dzięki temu nasz metabolizm będzie pracować intensywniej. Ważne są odpowiednie proporcje: na talerzu powinno znaleźć się najwięcej warzyw, mniej mięsa. Kluczowe jest odstąpienie od białej mąki, słodyczy, posiłków, takich jak fast-food i zastąpienie ich owocami, warzywami i ,,ciemnymi” produktami.
Nasza codzienna dieta powinna zawierać opisane poniżej składniki.
Substancje odżywcze – co? i jak?
Człowiek musi spożywać odpowiednie ich ilości. Podstawowe z nich to: białka, tłuszcze, węglowodany i sole mineralne.
Te pierwsze są elementem budulcowym tkanek i mięśni, podstawowym składnikiem krwi i hormonów, odpowiadają również za regulowanie ciśnienia krwi. Możemy je spotkać w produktach pochodzenia zwierzęcego: rybach, mleku i jego przetworach, jajach i mięsie (cielęcina, drób). Należy je spożywać kilka razy w tygodniu.
Tłuszcze pełnią w organizmie funkcję energetyczną – odpowiadają głównie za pracę mózgu, sprawność układu krążenia, gromadzą energię dla tkanek i narządów. Zdrowe są jedynie te pochodzenia roślinnego – występujące np. w oleju. Należy spożywać je codziennie.
Węglowodany i sole mineralne dostarczają nam energii, utrzymują stały poziom glukozy we krwi. Ich niedobór może skutkować rozdrażnieniem, stanami depresyjnymi. Występują one w wielu rodzajach pożywienia, ale zaleca się spożywanie ich w ,,zdrowszej wersji”. Przykładami są: ciemne pieczywo, brązowy ryż i makaron. Węglowodany należy spożywać codziennie.
Woda
Jest ona jednym z najważniejszych dla nas składników odżywczych. Służy głównie do utrzymywania stałej temperatury ciała, a także do usuwania z niego toksyn. Nasz organizm traci wodę podczas procesów takich. jak oddychanie, wysiłek fizyczny czy trawienie, dlatego naszym obowiązkiem jest uzupełnianie płynów. Dorosły człowiek powinien pić od 1,5 do 2 litrów wody dziennie w zależności od temperatury otoczenia oraz stopnia aktywności fizycznej.
Niedobór płynów w organizmie skutkować może osłabieniem, powolnym trawieniem, zwiększonym stężeniem toksyn, a co za tym idzie – przybieraniem na wadze, złym wyglądem skóry i rozdrażnieniem.
Oprócz wyżej wymienionych substancji, należy zadbać również o dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości witamin. Występują one w owocach i warzywach.
Słodycze naszym wrogiem
Po spożyciu cukru, w organizmie spada poziom glukozy, a co za tym idzie – odczuwamy wzrost apetytu i zły nastrój. Jeżeli nie chcemy do tego doprowadzić zamiast batona powinniśmy sięgnąć po owoce lub cukry naturalne takie, jak miód.
Osiągnięcie celu nie będzie trudne po zastosowaniu się do tych kilku zasad, a oprócz tego poprawi się nasze samopoczucie i sprawi, że znacznie wzrośnie nasza pewność siebie.
Komentarze ( )