W deszczowe wtorkowe popołudnie 18 listopada wybraliśmy się na zorganizowany przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie wykład Księdza Profesora Michała Hellera. Już same tytuły naukowe bohatera spotkania pozwalały się domyślać, że będziemy mieli do czynienia z ważną osobistością. Nie pomyliliśmy się – wykładowca jest wybitnym, znanym na całym świecie filozofem i fizykiem. Jako jedyna osoba w Polsce jest laureatem prestiżowej Nagrody Templetona. Mówić zaś potrafi tak, by dotrzeć do słuchaczy w różnym wieku, specjalistów i laików.
Sala była wypełniona do ostatniego miejsca, a nawet bardziej, ponieważ część osób, zasiadła na deskach sceny. Organizatorzy wskazują, że wykładu wysłuchało ponad 1500 osób. Między nami kręcili się nieustannie fotoreporterzy, co tylko dodało wagi temu spotkaniu. Przyszło zarówno wiele osób młodych, jak i starszych, kobiet i mężczyzn, duchownych i świeckich.
Ksiądz Profesor wygłosił wykład o tytule “Od Wielkiego Wybuchu do Gułagu. Jak usprawiedliwić historię wszechświata?”. Mimo że prelekcja była na trudny i zaskakujący temat, to jednak gość mówił językiem prostym i zrozumiałym dla słuchaczy, za co byliśmy mu bardzo wdzięczni. W swojej wypowiedzi starał się łączyć wątki kosmologiczne z filozofią, co czyniło wykład jeszcze ciekawszym. Mówił między innymi o powstaniu wszechświata, miejscu Boga w tym procesie, rozumieniu pojęć dobra i zła.
Słuchając zdawaliśmy sobie powoli sprawę, jak unikatowe w całym ogromnym “polu możliwości” jest zaistnienie naszego wszechświata i wspólnie z wykładowcą zastanawialiśmy się nad siłą kierującą tym cudem. Ksiądz Profesor, powołując się na wnioski naukowców i filozofów wykazał, że to dobro uzasadnia istnienie naszego świata. Objaśniał również zasady i powody istnienia zła. Wykład był tym ciekawszy, że wzbogacony o wspomnienia Profesora Hellera ze zsyłki syberyjskiej jego rodziny.
Po wykładzie Ksiądz Profesor odpowiadał na różnorodne tematycznie pytania słuchaczy, starał się wyjaśniać wszystkie zagadnienia kosmologiczne i filozoficzne, które nurtowały uczestników wykładu.
Jasny przekaz, obrazowość stylu oraz poczucie humoru zaskarbiły Profesorowi uwagę podczas całego wystąpienia. Skuteczność oddziaływania wykładu najlepiej chyba odzwierciedla fakt, że stał się dla nas pretekstem do własnych rozważań i rozmów.
Komentarze ( )