Kto to robi? Po co? Dlaczego? To pytania jednego z najważniejszych i najtrudniejszych do zrealizowania problemów ludzkości, a jest nim zanieczyszczenie lasów przeróżnymi śmieciami i odpadami, z którymi ludzie nie wiedzą, co zrobić.
Śmieci
Najwięcej w lasach spotyka się odpadów spożywczych, np. reklamówki opakowania po produktach .W lasach spotykamy mnóstwo cegieł i odpadów po różnych budowlach. Coraz częściej w gąszczu drzew spotyka się porzucone stare samochody, najczęściej niedziałające. Zatapia się je też w jeziorach, co psuje naturalne dno jeziora czy rzeki. Szczególnie niebezpieczne są baterie, zawarte w nich kwasy trują roślinność. Ponadto przybywa nam mnóstwo opon, które praktycznie nie ulegają rozkładowi. Lepiej dla nas i środowiska będzie oddać je do odpowiednich organizacji .
Woda w rzekach i jeziorach
Coraz więcej zakładów przemysłowych i miast wlewa ścieki lub inne zanieczyszczenia do rzek i jezior. Strumienie to miejsca, gdzie roślinność może się rozrastać. Niestety przez ścieki to jest zahamowane. Szczególnie niszczone są ryby, które się trują.
Kiedy paruje woda, to zabiera zanieczyszczenia do atmosfery. Wtedy tworzą się chmury gromadzące szkodliwe substancje, które spadają na ziemię i drzewa w postaci tak zwanego kwaśnego deszczu.
Rośliny jadalne pobierają tę wodę, a później my jemy ich owoce .
Co zrobiliśmy
Leśnicy usunęli już z lasów dziesiątki tysięcy metrów sześciennych odpadów, z których można by wznieść wysypisko wielkości Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Przeznaczyli na to w 2008 roku aż 9,5 mln zł .
Dzikie wysypiska
W przeciwieństwie do wysypisk legalnych nie są one oddzielone od podłoża kilkoma warstwami wytrzymałej folii oraz warstwy żwiru. Bez tych zabezpieczeń substancje toksyczne potrafią przedostać się do gleby. Powoduje to skażenie wód podziemnych jak i gruntowych, często wody pitnej.
Często prowadzą do śmierci występujących wokół nich drzewostanów. Odpady z czasem zaczynają się rozkładać, co powoduje rozwój różnych grzybów i bakterii niebezpiecznych dla człowieka.To wydziela nieprzyjemny zapach, który zwabia zwierzęta takie jak komary czy muchy ,które przenoszą choroby .Zwierzęta połykają często spotykane woreczki foliowe .
Opinie
Minister środowiska Jan Szyszko mówi, że co rok organizują różne akcje ze sprzątaniem lasów. Jest to np. Dni Ziemi.
Beata Kramarczyk twierdzi, że to wandalizm to rzecz, która nie powinna mieć miejsca.
Szedłem drogą z Dębna do Barnówka dnia 20.11.2016 roku i zobaczyłem mnóstwo śmieci leżących przy ulicach .
Podsumowanie
Ludzie, którzy wyrzucają śmieci do lasów, bardzo zanieczyszczają środowisko naturalne. Robotnicy próbują temu zapobiec, ale śmieci przybywa .
Jakub Kramarczyk
Komentarze ( )