Podczas lekcji geografii, razem z klasą, omawialiśmy temat o polskich obiektach wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest ich 15 i wydaję mi się, że każdy Polak powinien je znać. Sama wiele o nich słyszałam, ale nie przyszłoby mi do głowy, że są one zapisane na tak ważną listę. Ta lekcja zachęciła mnie do napisania tego artykułu. Nie przedłużając… w tym artykule chciałabym opisać wam najciekawsze według mnie miejsca z tej listy.

Stare Miasto w Krakowie – na listę zostało wpisane w 1987r. Wpisany obszar obejmuje Wzgórze Wawelskie, Stare Miasto w obrębie starych murów i dzielnicę Kazimierz.
Auschwitz – Birkenau – obóz koncentracyjny reprezentujący wszystkie obozy zagłady, znajduje się w Oświęcimiu. Działał w latach 1940-1945. Na listę został wpisany w 1979r.
Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni – kopalnie soli zostały wpisane na Listę  Światowego Dziedzictwa UNESCO w tym roku co Stare Miasto w Krakowie. Kopalnia w Wieliczce posiada 9 poziomów i wiele długich korytarzy. Znajduje się tam wiele wyrzeźbionych z soli posągów czy ołtarzy. Wielkie wrażenie na ludziach wywiera podziemne jezioro. Częścią zabytkową  Bochni są trzy szyby. Kopalnia również rozciąga się na 9 poziomów, a podczas chodzenia w korytarzach spotkać możemy kaplice wyrzeźbione przez górników.
Puszcza Białowieska  – obiekt znajdujący się na powierzchni dwóch państw  – Polski i Białorusi. Na terenie Puszczy znajduje się Białowieski Park Narodowy, którego symbolem są żubry. Puszcza Białowieska została wpisana na listę w 1979r.
Stare Miasto  w Warszawie – Podczas powstania warszawskiego niemal doszczętnie budynki na starówce zostały zniszczone, jednak późnej udało się je odtworzyć. Aktualnie najbardziej znanym budynkiem na Starym Mieście jest Zamek Królewski, przed którym znajduje się Kolumna Zygmunta – pomnik poświęcony królowi Zygmuntowi III Wazie. Stare Miasto na liście znajduje się od 1980r.
Zamek krzyżacki w Malborku  – XIII- wieczny klasztor Zakonu Krzyżackiego na Światową Listę wpisano w 1997r. To tutaj przeniesiono siedzibę Wielkiego Mistrza z Wenecji.
Drewniane kościoły południowej Małopolski – jeden z symboli kultury rzymsko katolickiej. Kościoły najczęściej były konstrukcji zrębowej. Najstarsze z nich sięgają XIVw. Aktualnie są cennymi, historycznymi budowlami. Obiekt ten na Listę UNESCO został wpisany w 2003r.

Myślę, że przedstawiłam najciekawsze obiekty polskie znajdujące się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Z racji, że już niedługo wakacje, może zainspirujecie się moim artykułem i wybierzecie w któreś z tych miejsc?