Zastanawiasz się nad wprowadzeniem do domu nowego towarzysza, ale kompletnie nie wiesz od czego zacząć oraz co będzie potrzebne jako wyprawka? Ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.
WYPRAWKA
Zanim Twój zwierzak trafi do nowego domu, niezbędna jest wyprawka dla niego, czyli wszystkie rzeczy, które potrzebujesz dla swojego króliczka, aby w pierwszych dniach pobytu w nowym domku miał wszystko, czego potrzebuje.
LOKUM
Pierwszą rzeczą jest oczywiście kojec lub klatka. Ważne, aby była ona o wielkości minimum 100 x 50 cm. Jeśli jednak ma to być lokum dla dwóch króliczków (miniaturek), powinna wynosić minimum 120 x 60 cm. Króliki hodowlane natomiast potrzebują nieco więcej przestrzeni, dlatego najlepiej sprawić mu kojec lub zagroda o wymiarach większych niż zwykłe klatki. Pamiętajmy, że im większa klatka tym lepsza! Po ”przetestowaniu” zachowania naszego królika na wybiegu, warto dać swojemu króliczkowi większą przestrzeń- np. cały pokój, a klatkę używać jako jego kącik otwarty 24/7.
ŻYWNOŚĆ
Siano – Oczywiście nie obejdzie się bez dobrej jakości karmy dla naszego królika. Najważniejszym składnikiem diety jest sianko- tutaj nie ma znaczenia z jakiej firmy pochodzi, ważne, aby wasz pupil się chętnie nim zajadał! Siano jest bardzo potrzebne, aby nasz pupil ścierał sobie na nim zęby.
Granulat – Kolejną rzeczą, od której również zaczynamy, jest granulat. Ważne, aby był dobrej jakości oraz z dobrym składem. Jednym z polecanych granulatów jest Versele Laga Cuni Junior (dla królików, które nie ukończyły 8 miesiąca życia) oraz Versele Laga Cuni Adult Complete (dla królików, które ukończyły 8 miesiąc życia). Zdrowy dorosły królik powinien dostawać maximum 2 łyżki granulatu na dzień, ponieważ większe ilości mogą prowadzić nawet do zatkania przewodu pokarmowego!
Zioła – Królik w naturze zjada ponad 100 różnych gatunków ziół! Dlatego ważne jest sprawić mu jak najbardziej zróżnicowaną mieszankę ziołową. Oczywiście mieszać należy te, które można podawać codziennie. Natomiast zioła, które można podawać raz na jakiś czas, najlepiej trzymać w osobnych opakowaniach. Do codziennych ziół należy np. babka lancetowata, mniszek lekarski, kwiat chabra, bławatka, stokrotki… Natomiast zioła już rzadziej podawane, to np. pokrzywa. Zaleca się podawać garstkę ziółek na dzień.
Gałązki – Jest to dodatek do diety. Nie każdy uszak lubi jeść gałązki. Jednak warto zakupić naszemu królikowi np. gałązki jabłoni. Są one zdrową przekąską, na której również ściera sobie ząbki.
Warzywa i owoce – Świeżynki można zacząć podawać po ukończeniu 4 miesiąca życia, nigdy wcześniej, ponieważ może to zaszkodzić naszemu uszatemu. Najlepiej zacząć od podawania początkowo lekkiej zieleniny, takiej jak natka pietruszki bądź koperek. Później można rozszerzać dietę do plasterka jakiegoś lekkiego warzywa jak na przykład ogórek. Jeśli królik dobrze reaguje na pobierany pokarm, powoli wprowadzamy więcej warzyw w odpowiednich ilościach i częstotliwościach. Jeśli natomiast chodzi o owoce, są one jedynie smakołykiem dla naszych pupilów, dlatego nie należy podawać ich często. Jeden plasterek na dzień zdecydowanie wystarczy, ponieważ zawierają w sobie dużo cukru, który w nadmiarze jest szkodliwy dla uszaka.
Woda – Nie należy zapominać oczywiście o świeżej wodzie. Podajemy tylko i wyłącznie wodę z kranu (jeśli jest dobrej jakości) oraz wodę źródlaną butelkowaną, jak na przykład Primavera, lub Żywiec Zdrój.
AKCESORIA
Paśnik i miseczki – Zacznijmy od rzeczy niezbędnych, czyli paśnik na sianko oraz dwie miski, na wodę oraz karmę. Paśnik najlepiej zawiesić nad kuwetą, aby ułatwić nam sprzątanie, szczególnie, że króliki podczas zajadania się siankiem, bardzo lubią się załatwiać :) Miseczki można postawić gdziekolwiek, ważne, aby pojemnikiem na wodę nie było poidełko, ponieważ królik pijąc z niego, znajduje się w nienaturalnej pozycji i może mu to zaszkodzić.
Kuweta – Oczywiście kuweta jest niezbędna, jeśli chcemy utrzymać czystość w pokoju/ klatce. Do kuwety najlepiej sprawdzi się drewniany pellet. Ważne, aby kuweta była tylko częścią klatki, a nie całą klatką, ponieważ przy dłuższym staniu królika na pellecie, mogą zrobić się trudne do wyleczenia rany, tzw. odgniotki.
Koce i zabawki – Oczywiście mile widziane są także koce, poduszki, gdzie królik będzie mógł się ogrzać i położyć. A jako sposób na nudę dla naszego pupila, warto kupić jakieś zabawki typu ,,kula smakula” itp.
Transporter – Jedna z najważniejszych rzeczy, niezbędna do przenoszenia naszego królika. Czy to do weterynarza, czy na łąkę, zawsze się przyda. Transporter nie powinien być za duży, ani także za mały. Ważne, żeby królik mógł się w nim obrócić i wygodnie położyć.
Cążki i szczotka – Cążki potrzebne są do obcinania pazurków, jednak nie są one obowiązkowe, jeśli wolisz jechać na obcinanie do weterynarza. Jeśli chodzi o szczotkę, jest niezbędna do wyczesywania sierści królika, ponieważ jej nadmiar może prowadzić od zatkania przewodu pokarmowego, co jest niebezpieczne dla naszego pupila.
PIENIĄDZE
To ostatnia rzecz, która jest niezbędna. Wizyty u weterynarza specjalisty mogą wynosić przeogromne sumy, a nie zapominajmy, że króliki są bardzo chorobliwe. Warto sobie co jakiś czas odkładać pieniądze do skarbonki, aby mieć na ”czarną godzinę”. Oczywiście obowiązkowo trzeba królika szczepić co jakiś czas, oraz wykastrować, co także jest bardzo kosztowne.
Są to wszystkie rzeczy, które potrzebne są na start z nowym zwierzakiem. Mam nadzieję, że pomogłam :)
Komentarze ( )