Cmentarz 2019.jpg

Już jutro 1 listopada – święto Wszystkich Świętych.

Trwa już oktawa Wszystkich Świętych, jeśli tak można nazwać ten okres w roku. Dla wielu z nas to czas zadumy, gdy przychodzimy na groby naszych bliskich, by porządkować je oraz wspominać zmarłych. Te jesienne dni to zazwyczaj czas smutku…

Kontrowersyjny początek 

Jak co roku, dochodzi do sporów pomiędzy katolikami, a osobami “obchodzącymi” Halloween. 31 października to jeden z tych dni w roku, gdy jesteśmy w pewien sposób podzieleni, ale jak się okazuje, kompletnie niepotrzebnie. Co złego jest w tym, że przebrane dzieci zbierają cukierki? Jeśli nie kończy się to chuligańskimi wybrykami, gdy ktoś nie otwiera drzwi odwiedzającym go dzieciom, to nie ma w tym nic złego. To święto, które przywędrowało z Zachodu, miało oswajać dzieci ze śmiercią, a nie wzbudzać kontrowersje i absolutnie niepoparte niczym emocje.

Kulminacyjny punkt 

Rzecz jasna, iż momentem kulminacyjnym jest 1 listopada, czyli święto Wszystkich Świętych. To dzień, w którym najliczniej podążamy na cmentarze, a dowodem na to jest policyjna “Akcja Znicz”, polegająca na pilnowaniu bezpieczeństwa na drogach i kierowaniu ruchem na przycmentarnych skrzyżowaniach. Wieczór  tego dnia jest wyjątkowy i jedyny w roku. Na cmentarzach pełno jest mieniących się różnokolorowych zniczy. To niezapomniany widok…

Nazajutrz 

Następnego listopadowego dnia (2.11) są tzw. Zaduszki. To dzień przede wszystkim ustanowiony do zadumy. W tym dniu wspominamy zmarłych, bo jeśli pamięć o ‘zmarłym’ trwa w naszym sercu, to tak, jakby cały czas z nami był, tutaj na ziemi właśnie…

Odwołanie 

Święto “Wszystkich Świętych” bardziej rozpoznawalne jest jako święto “Wszystkich Zmarłych”. Tak było, zanim kościół katolicki narzucił swoją nazwę. Takie święto istniało od zawsze i we wszystkich kulturach czy religiach. Żeby długo nie szukać, wystarczy spojrzeć za ocean. Kolorowe parady, jak co roku, występują na ulicach. To coś całkowicie innego niż 1 listopada w Polsce. Za czasów sławnych polskich poetów też tak było. Wystarczy przeczytać “Dziady” cz. II A. Mickiewicza. Przedstawiają jeden z obrzędów, dotyczący właśnie tego święto.

Pamięć Wszystkim Zmarłym! (*)

Źródło zdjęcia: PIXABAY