Wiadomym jest, że każdy wolontariusz wypełnia swoją pracę systematyczną. Wolontariusze sami mogą zdecydować gdzie i komu chcą poświęcać swój czas zarazem wykonując pracę. Zmuszanie kogoś do  pracy systematycznej wbrew jego woli, bądź w miejscu gdzie czułby się niekomfortowo, mija się z celem. Jego przebywanie  w wytypowanym przez kogoś miejscu, może przynieść więcej negatywnych skutków aniżeli pozytywnych. Męczy się wtedy nie tylko wolontariusz z narzuconym miejscem pracy ale i pensjonariusze, wyżej wymienionego miejsca. By praca systematyczna odnosiła sukcesy, chęć współpracy musi być obustronna.

Wolontariusze pytani o to, co zyskują dzięki systematycznej pracy  zgodnie stwierdzili, że daje im ona świadomość przynależności, potrzeby, akceptacji. Czują się ważni, odpowiedzialni a także  szczęśliwi, że poświęcając komuś swój czas, sprawiają mu przyjemność i powodują, że na twarzach podopiecznych pojawia się uśmiech..

  Każda praca systematyczna niesie ze sobą naukę. Poznaje się nowych ludzi, fakty, sposoby współpracy z innymi zależnie od ich potrzeb. Każde spotkanie jest niepowtarzalne. Niesie nową wiedzę i wspomnienia. By wynieść z takich spotkań drogowskazy na życie trzeba każde przeanalizować osobno.

   Dziewczyny, które uczęszczają do Domu Pomocy Społecznej są bardzo zadowolone. Mieszkańcy są wspaniali i pozytywnie nastawieni do wolontariuszy. Choć od każdej reguły występują wyjątki, tak i w tym wypadku od czasu do czasu znajdzie się Mieszkaniec sceptycznie nastawiony do młodzieży. Ale nie wolno się zrażać. W takich miejscach, jest pełno indywidualnych jednostek, które potrafią zauroczyć swoją osobą. Z Mieszkańcami można miło spędzić czas na porywających i pouczających rozmowach, czytaniu książek, spacerach bądź spotkaniach grupowych. Trzeba pamiętać, że czasem zdarzają się osoby, które nie życzą sobie obecności gości.

   Więc niech każdy choć na chwilę, pozostawi internet, gry, albo popołudniowe drzemki i poświęci godzinkę na rzecz osób potrzebujących uwagi i obecności innych. To nic nie kosztuje a tak wiele może.