IMG_0919 (3).JPG
Rynek w Kazimierzu Dolnym

W ostatnim czasie odwiedziłam bardzo piękne miejsce, znane jako miasto artystów. Byłam w Kazimierzu Dolnym, który znajduje się w województwie lubelskim, w powiecie puławskim. Kazimierz nad Wisłą położony jest w zachodniej części Płaskowyżu Nałęczowskiego. W tym pięknym mieście jest pełno galerii, w których można pooglądać oraz kupić dzieła sztuki artystów. Piękne widoki, miejsca i zabytki prawdopodobnie są inspiracją dla malarzy, rzeźbiarzy i reżyserów. Większość budynków jest zbudowana ze skały less, na której jest położony cały Kazimierz.

Kazimierz Dolny jest cudownym miastem również z interesującą historią. Pierwsza historyczna wzmianka wywodzi się od Kazimierza Sprawiedliwego z roku 1181, kiedy przekazał osiedle zwane Wietrzną Górą zakonowi Norbertanek. Wietrzna Góra to obecnie miejsce lokalizacji kościoła i klasztoru franciszkanów. W Kazimierzu Dolnym jest pełno zabytków np. kościół‚ parafialny z barokową lub manierystyczną elewacją i wiecznym wnętrzem, Synagoga wzniesiona z polecenia Kazimierza Wielkiego, baszta celna na wzniesieniu górującym nad Wisłą, wiele murowanych spichlerzy, liczne wąwozy korzeniowe i piękne kamienice, które dodają urok całemu rynkowi. Kazimierz Dolny jest cudownym miastem również pod względem krajobrazowym. Piękne wzniesienia i lasy wprowadzają do tego wspaniałego miejsca. Ludzie z różnych zakątków Polski jak i z innych krajów przyjeżdżają, aby tu  odpocząć. Bardzo ważnym miejscem w Kazimierzu jest Góra Trzech Krzyży, która nawiązuje do Golgoty. Krzyże te postawiono w 1708 roku. Miały one upamiętniać liczne ofiary zarazy morowej (cholery), która miała miejsce na tych terenach. Istotnym miejscem, które koniecznie należy obejrzeć jest pomnik upamiętniający losy Żydów kazimierskich. Położony jest na terenie dawnego cmentarza żydowskiego założonego w połowie XIX w. W czasie II wojny światowej pod murami cmentarza odbywały się masowe egzekucje Żydów i Polaków. Nagrobki zostały powyrywane i użyte do wybrukowania dziedzińca kościoła Reformatów, gdzie mieściła się siedziba Gestapo. W 1985 roku pozbierano ocalałe fragmenty nagrobków i wzniesiono “Ścianę Płaczu”.

Moim zdaniem Kazimierz Dolny jest jednym z najpiękniejszych polskich miast. To idealne miejsce do wypoczynku. Rodziny z dziećmi mają co zwiedzać, dla zakochanych piękne miejsca do spędzania wspaniałych chwil. Nawet znani reżyserzy nakręcają właśnie w Kazimierzu swoje najlepsze filmy. Kazimierska legenda głosi, że para, która przyjedzie na jakiś czas do Kazimierza, na pewno zostanie ze sobą na zawsze. Uważam, że każdy Polak powinien zobaczyć to magiczne miejsce. Jest tam ukryta legenda, baśń oraz prawda, którą powinien poznać każdy Polak.

Góra Trzech Krzyży Kościół parafialny Widok z Góry Trzech Krzyży Wąwóz korzeniowy