odżywki dla sportowców.jpg
odżywki a zdrowie człowieka

Niemal wszystkie odżywki dla sportowców mają wpływ na późniejszy stan zdrowia, jednak od razu wypada zaznaczyć, że nie mamy tutaj na myśli złego stanu lub pogorszenia zdrowia w przyszłości.
Odżywki dla sportowców to coś więcej niż zwykłe suplementy diety, które zalecają lekarze podczas specjalnej diety. Określone formy żywienia stosowane są w celu zredukowania np. tkanki tłuszczowej lub w drugą stronę – nabrania masy. Suplementy, jak sama nazwa wskazuje, to tylko lekkie wspomaganie określonej przez lekarza diety, które może, ale oczywiście nie musi, przynieść zamierzonego efektu. Wyczynowym sportowcom ze względu na zawodowe traktowanie sportu, a więc w najprostszym tłumaczeniu, traktowania aktywności fizycznej, jako środka do zarabiania pieniędzy, zdecydowanie zaleca się stosowanie specjalnych odżywek poprawiających stan zdrowia oraz wpływających na osiąganie lepszych efektów. W kulturystyce główny nacisk kładzie się na odpowiednie zbudowanie masy mięśniowej oraz systematyczne zwiększanie siły, dzięki której możliwe będzie podnoszenie coraz to większych ciężarów i dokładania kolejnych krążków na gryf. Aby zrealizować te cele potrzebne są specjalne odżywki zawierające niezbędne składniki wspomagające spalanie tkanki tłuszczowej i tym podobne.
Umiejętne stosowanie odżywek przeznaczonych dla sportowców zawodowych oraz amatorskich znacznie ułatwia osiąganie specjalnych celów wcześniej nakreślonych przez trenera. Pragnąć realizować je w sposób prawidłowy dla ludzkiego organizmu, żaden ze sportowców nie powinien przesadzać z ilością przyjmowanych składników do organizmu.