56368747_322122998493827_2803812611412459520_n.jpg

Jak co miesiąc, także w marcu, grupa uczniów klasy 5 A, biorących udział w wykładach „Małego Medyka”, udała się do Centrum Konferencyjno – Dydaktycznego w Poznaniu. W tym dniu uczniowie SP Nr 11 mieli możliwość wysłuchania dwóch interesujących wykładów.

Pierwszy, dziecięcy, na temat roli i znaczenia witamin, wygłosiły uczennice Szkoły Podstawowej w RudnikachMaja Dominika i Agata Leśniak. Dziewczynki wyjaśniły, czym są witaminy, jak je dzielimy oraz podkreśliły ich znaczenie dla ludzkiego organizmu. Wskazały, gdzie w naturalnych produktach możemy znaleźć konkretne typy witamin. Omówiły, czym grozi nadmiar i niedobór witamin. Na zakończenie swojego wykładu przeprowadziły mały konkurs na temat związany z wystąpieniem. Jego zwycięzcy zostali poczęstowani soczystymi jabłkami, pełnymi witamin.

W drugiej części spotkania uczniowie mieli możliwość wysłuchania wykładu dr hab. n. med. Piotra Rzymskiego z Zakładu Medycyny Środowiskowej UMP. Jego celem było przedstawienie globalnych i środowiskowych problemów związanych z wodą oraz jej jakością. Uczestnicy spotkania mogli przekonać się, „że zasoby wodne i ich jakość pełnią istotną rolę w kształtowaniu warunków socjoekonomicznych, gospodarczych, politycznych i epidemiologicznych na świecie”. Dowiedzieli się, jakie konsekwencje wiążą się z degradacją środowiska wodnego oraz co można zrobić, by mieć realny wpływ na jakość i oszczędność wody, z której korzystamy w codziennym życiu.