240_F_195761965_rAdLnrwrw1G0CVVW4fDlPI34yu1svrMc.jpg

Wiosna to jedna z czterech pór roku, która zaczyna się 21 marca, a kończy 21 czerwca. Ludzie na całym świecie z chęcią żegnają ponurą zimę i witają promienną wiosnę. Z tej okazji jest organizowanych wiele festiwali i uroczystości. Oto parę z nich.

Topienie Marzanny

W Polsce od XVI w. tradycją stało się topienie słomianej kukły, czyli Marzanny. Obrzęd ten wykonuje się pierwszego dnia wiosny. Lalka ma symbolizować ponurą, zimową aurę, którą żegnamy. W niektórych miastach, przed wrzuceniem jej do rzeki, organizowane są marsze ulicami miast.

Ognisty bałwan

W Szwajcarii koniec zimy celebruje się świętem Sechseläuten (znany także jako Böögg), podczas którego rozpalane jest ogromne ognisko, w którym pali się… bałwana. Co ciekawe, często dla większego efektu, do wnętrza kukły wkłada się materiały wybuchowe. Termin tej uroczystości każdego roku jest inny, ponieważ organizuje się ją, kiedy zakwitną pierwsze kwiaty. Tradycja ta sięga XVI wieku i odbywa się w Zurychu.

Warto dodać, że Szwajcarzy zwracają także uwagę na to, w jaki sposób pali się bałwan. Spekulują, że im szybciej ogień osiągnie wysokość głowy bałwana, tym lepsza pogoda ich czeka w nadchodzących miesiącach. Dodatkowo prognozują, że jeśli kukła wybuchnie w ciągu pierwszych 6-10 minut, to lato będzie suche i słoneczne, a jeśli po okresie 10-15 minut, oznacza to deszczowe lato.

Kwitnące wiśnie

Tradycyjnym wiosennym zwyczajem w Japonii jest święto Hanami. Polega ono na podziwianiu urody kwiatów, szczególnie wiśni. Hanami praktykowane jest od kilkuset lat i cieszy się w Japonii ogromną popularnością. Zakwitanie wiśni trwa od jednego do dwóch tygodni, zazwyczaj w marcu lub kwietniu, jest relacjonowane przez media i wyczekiwane przez większość Japończyków.

Do innych świąt zaliczyć można również:

Święto ognia w Hiszpanii;
Festiwal kolorów w Indiach;
holenderskie i australijskie święto kwiatów;
Martenicę na szczęście w Bułgarii.

O tych świętach możecie poczytać na stronie:

tvnmeteo.tvn24.pl – ,,10 niezwykłych tradycji wiosennych z całego świata’’.

Źródłem informacji do tego artykułu też jest ta strona.

Źródło zdjęć: pixabay.com/pl/images/search/marzanna/