download.jpg

Budynki wysokościowe, czyli gdy braknie miejsca wszerz i idzie się w wyż. Górują w przestworzach i budzą podziw dla tej architektury.

Wieżowiec to wysoki wielokondygnacyjny budynek zdolny  tworzyć warunki do życia i zamieszkania. Wprawdzie nie istnieją oficjalne regulacje, ale na sklasyfikowanie budynku jako wieżowca wpływają (oprócz wysokości) kształt, wygląd, lokalizacja i obecność innych budynków. Przyjęte zostało, że aby nazwać budynek wieżowcem musi on mieć przynajmniej 40 kondygnacji i powyżej 150 metrów wysokości. W takich budynkach znajdują się przeważnie biura. Jednak w wieżowcach znajdują się również mieszkania, hotele, galerie i restauracje. W Polsce obecnie mamy takich budynków 14, z czego najwięcej z nich jest w Warszawie. Tam znajduje się również najwyższy z nich Pałac Kultury i Nauki ,ma 237 metrów wysokości, tak krytykowany przez  ludzi, ponieważ powstał jako dar narodu radzieckiego dla Polaków. Jednak już w 2020 roku powstanie nowy najwyższy w Polsce i UE 310 metrowy budynek.

Jeśli chodzi o ilość wysokościowców to pierwsze miejsce należy do USA ,które posiada ich ponad 2000! Jednak najwyższy budynek świata stoi w Dubaju jego nazwa brzmi Burdż Chalifa i ma on 1000 metrów. Zdania naukowców na temat wieżowców są podzielone. Jedni je chwalą za zajmowanie mniejszego terenu, inni krytykują. Uważam, że te budowle są symbolem współczesnego świata. W dużych zatłoczonych miastach oszczędzają powierzchnie, pnąc się w górę.