20151030_171435565_iOS.jpg

O tym jak wykorzystać nowoczesne technologie zarówno do nauki jak i dobrej zabawy przekonali się w pewien piątkowy wieczór uczniowie PSP 15 w Radomiu.

W piątkowy wieczór 30 października w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 15 w Radomiu zebrała się grupa entuzjastów nowoczesnych technologii. Odbył się „Wieczór z technologią”. Uczniowie pod opieką swoich nauczycieli spotkali się w szkole, aby korzystając ze smartfonów i tabletów,  nie tylko bawić się ale również uczyć. Podział na grupy odbył się za pomocą losowania, każda grupa miała do dyspozycji tablet, który pełnił w tym dniu różne funkcje. Pierwsze zadanie dawało przepustkę do kolejnych. Zespoły musiały wykazać się umiejętnością kodowania. Na stronie www.code.org musieli rozwiązać jeden z etapów kursu kodowania. Po rozwiązaniu zadań zespół przechodził do kolejnego etapu. Kolejne zadanie polegało na odszyfrowaniu qrcodów. Dzieci korzystając z odpowiedniej aplikacji zainstalowanej na tabletach odczytywały poszczególne qrcody, które rozmieszczone były na terenie szkoły.  Kody po odczytaniu należało ułożyć w odpowiednim porządku, tak aby odczytać fragment wiersza. To zadanie sprawiło dużo radości. Następnie tablety zamieniły się w elektroniczne książki. Uczniowie czytali na tabletach  fragmenty wybranych książek a na ich podstawie rozwiązywali zadania na tablicy interaktywnej – memory, milionerzy czy wykreślanki. Do ostatniego zadania tablet zamienił się w kamerę. Nagranie własnego filmiku, który zachęci innych do przeczytania polecanej książki okazało się ciekawym, ale zarazem inspirującym zadaniem. Uczniowie prześcigali się w pomysłach, wykazali się talentami reżyserskimi, aktorskimi oraz znajomością technologii.

Spotkanie „Wieczór z technologią” miało na celu pokazanie uczniom, że wykorzystanie nowoczesnej technologii może wiązać się nie tylko z zabawą, ale równie z nauką i rozwijaniem swoich zainteresowań. W ciągu jednego wieczoru tablety i smartfony zmieniły swoje zastosowanie. Z urządzenia do grania przeszliśmy do nauki programowania, zabawy w odczytywanie qrcodów, wykorzystania tebletu do czytania oraz jako aparatu czy kamery. Elementy edukacji czytelniczej jakie pojawiły się podczas zajęć uświadomiły również dzieciom, że czytanie to bardzo ważna umiejętność, którą należy stale doskonalić.

O tym, że nowoczesne technologie wykorzystywane są powszechnie w nauczaniu świadczy również fakt, że spotkanie zostało przygotowane przez nauczycieli różnych przedmiotów: Dorota Ługowska- zajęcia komputerowe, Edyta Fokt – język polski, Edyta Małek i Elżbieta Okolus – nauczyciele bibliotekarze,