19179469_1916888501933784_867655930_o.jpg

Globus oznacza jego podróże, które odbywał do najmniejszych zakątków świata, a książka z piórem jego zamiłowanie oraz dobrą rękę do pisania. Całość wypełniają jego słowa ,,Świat mnie wabił”, które powiedział przed wyprawą do Afryki.

Arkady Fiedler, pochodził z Poznania, był podróżnikiem, przyrodnikiem i wybitnym pisarzem. Napisał ogrom książek o swoich wyprawach, zdarzeniach w czasie II wojny światowej, miejscach i ludziach, których poznał. Jego książki do dziś cieszą się sławą. Nasza szkoła promuje Arkadego Fiedlera i jego działania na kilka sposobów.

Przede wszystkim jest patronem naszego gimnazjum, o czym świadczy tablica umieszczona przed szkołą. Nasza szkoła jest jedną z wielu, która nosi jego imię. By uczcić jego podróże oraz zamiłowanie do pisania, na logu szkoły znajduje się globus oraz książka z piórem. Globus symbolizuje jego podróże, które odbywał do najmniejszych zakątków świata, a książka z piórem jego zamiłowanie oraz dobrą rękę do pisania. Całość wypełniają jego słowa ,,Świat mnie wabił”, które powiedział przed wyprawą do Afryki. To samo logo znajduję się na sztandarze szkoły.

By uczcić jego twórczość na piętrze, jak i na drugim, znajdują się antyramy upamiętniające jego działania.

Na pierwszym piętrze, po prawej stronie, znajduje się ogromny portret z napisem ,,Gimnazjum Publiczne im. Arkadego Fiedler w Dębnie” oraz rok i miejsce urodzin i śmierci Fiedlera. W mniejszych antyramach są zdjęcia z jego wypraw, z młodzieżą oraz w czasie podróży.

Po lewej stronie wisi ogromna mapa, a nad nią słowa: ,,Świat mnie wabił”. Na niej pozaznaczane są daty napisania książki i w którym miejscu ją napisał oraz jego podróże. Obok wyeksponowany jest dorobek literacki patrona.

W bibliotece zaś znajdziemy wszystkie książki, które napisał Fiedler. Jedna jest lekturą klas II gimnazjum. Jest to ,,Dywizjon 303”. Opowiada o polskich lotnikach walczących na wybrzeżach Anglii w czasie II wojny światowej.

Praktycznie co rok nasza szkoła organizuje wycieczki do Puszczykowa. Znajduje się tam muzeum, a zarazem dom Arkadego Fiedlera. Można zwiedzić również ogród, w którym znajdują się przedmioty nawiązujące do jego książek. Uczniowie z naszego gimnazjum chętnie tam jeżdżą.

Sądzę, że nasza szkoła dość aktywnie promuje Arkadego Fiedlera i jego twórczość. Róbmy też tak z innymi patronami szkoły, przekazujmy młodemu pokoleniu ich działania, bo kiedyś świat może o nich zapomnieć.

Tekst zredagowali: Izabela Cisek, Alicja Mesjasz, Piotr Dziuba, Szymon Salej.

Zdjęcia wykonała: Alicja Mesjasz