574affd563c5e_o.jpg

Skonstruować urządzenie, które do przetransportowania metalowej kulki wykorzysta jak najwięcej zjawisk fizycznych – to wyzwanie dla przedszkolaków, uczniów, studentów i rodzin – uczestników kolejnej polskiej edycji konkursu “Eksperyment Łańcuchowy”.

Finał V edycji „Eksperymentu Łańcuchowego” to wyjątkowe widowisko, które zainteresuje nie tylko amatorów fizyki. W sobotę, 27 maja 2017 roku,  ponad 1 000 osób z całej Polski przyjechało do Krakowa, aby zaprezentować publiczności i jury skomplikowane urządzenia, nad którymi pracowali przez ostatnie kilka miesięcy. Połączone zostały one w łańcuch i były kolejno uruchamiane, w celu przetransportowania metalowej kulki. W tym czasie uczestnicy opowiadali o zjawiskach fizycznych towarzyszących działaniu ich urządzeń.

Główną ideą konkursu jest zaprojektowanie i zbudowanie urządzenia, które przy wykorzystaniu różnego rodzaju zjawisk i praw fizycznych przetransportuje metalową kulkę z jednego swojego końca na drugi.

W tej edycji konkursu swoje urządzenia zaprezentowało niemalże 276 drużyn z całej Polski. Radość i zapał w ich oczach podczas prezentacji urządzeń, zainteresowanie kilkutysięcznej publiczności oraz niesamowita atmosfera współzawodnictwa i nauki na pewno pozostanie na długo w pamięci zarówno uczestników, jak i organizatorów!

Z Bytomia ( z mojego miasta) zgłosiły się dwa zespoły: SP nr 4 ( moja szkołą) i Gimnazjum nr 7.  Uczniowie bytomskiej czwórki przyjechali z urządzeniem o nazwie “Wszystkie śmieci ze szkolnej piwnicy”. Nasze szkolne urządzenie ( ja także jestem jej autorką) było dość niebanalne. Wykorzystaliśmy wiele zjawisk i praw fizyki tj.: magnetyzm, prąd elektryczny, siłę odśrodkową, prawo przekazywania energii czy grawitację ziemską.

Około godziny 15 rozpoczęło się ogłaszanie wyników konkursu. W kategorii szkoły podstawowej i przedszkola  przyznano 8 wyróżnień i 3 miejsca. My mieliśmy nadzieję na  wyróżnienie, jednak nie udało nam się:). Otrzymaliśmy nagrodę główną ( I miejsce). Byliśmy bardzo dumni.

Gdyby ktoś pytał o nagrody były bardzo fajne. Każdy z członków naszej grupy otrzymał egzemplarz drona, plastikowe puzzle w kształcie kuli i dużo słodyczy.

Polską edycję konkursu organizują: Koło Naukowe Biofizyki Molekularnej  i Fizyki Medycznej oraz Instytut Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie we współpracy z Wydziałem Edukacji Uniwersytetu w Lublanie.