dzikowe.jpg
http://i.iplsc.com/locha-byla-wczesniej-widywana-w-okolicy-z-warchlakami/0004HO27G2U7FLOO-C122-F4.jpg

Problem przy lesie
Problem zaczął się, gdy wilki weszły na teren naszego lasu, ponieważ dziki bały się ich i weszły na teren zabudowany. Szukając jedzenia, rozkopują ziemię na lub przy naszych domach tam, gdzie są posadzone rośliny.

Spytałem się fotografa, Marcina Zgrzywę, co sądzi o tym problemie, a on argumentował to tak:,,Dziki nie są takim wielkim problemem, gdyż one to tacy zwierzęcy imigranci, którzy ze strachu uciekają z lasu.”
Zabijanie dzików
Dowiedzałem się od Marcina Zgrzywy, że myśliwi w czasie, gdy rodzą się warchlaki, nielegalnie je zabijają, gdy zabijają lochy. Nie jest to w porządku.
Koło Łowieckie ,,Dzik”
Łowcy z Koła Łowieckiego ,,Dzik” nie tylko je (dziki) zabijają, lecz też je podkarmiają, czego dowodzi ten komunikat ze strony internetowej www.dzik-debno.pl, a brzmi on tak: ,,Karmę należy pobrać z magazynu w Dargomyślu.” Gdy polują,to tylko w sesonie łowieckim i tylko i wyłącznie na ambonach łowieckich, lecz nie polują jedynie na dziki, ale  też i na jelenie szlachetne również na daniele. Polują na nie w różynych okresach wiekowych od byka do cielęcia.
Utracone plony
Przez dziki zniszczone są pola ziemiaków, zryte łąki. Rolnicy liczą straty i boją się o powrót tych zwierząt, które niszczą i uprawy. Na przykład Wiesław Cebula którejś nacy stracił okoła 15 arów upraw. Rolnik z Woli Dębnowskiej wypowiada się: ,,Kto by się tego spodziewał? Nigdy nas dziki nie atakowały! Czekam teraz, aż myśliwi wycenią mi szkody.” Rolnicy twierdą, że to myśliwych wina i powinni odstrzelić więcej sztuk. Myśliwi zauważyli, że sprawcami tych szkód są lochy z młodymi warchlakami. Średnio w jednym miocie jest około pięć warchlaków, ale zdarza się ich być aż tuzin.
Ochrona przed dzikmi
Jak się więc ustrzec przed dzikami? Pierzga radzi, aby ogrodzić swoje pola i mówi: ,,Warto też zamontować tam jakieś przedmioty, które będą robić hałas i odstraszać zwierzęta. To mogą być kawałki blachy, stare butelki.” Zdzisław Komiński jednak nas pociesza słowami: Monitorujemy sprawę na bieżąco i jeśli będzie trzeba, to zwiększymy limit.”

Maciej Jaszczyszyn