wilczym.jpg

,,Żołnierze Wyklęci – Niezłomni Żołnierze

Dla których Ojczyzna, to słowo najświętsze
Tak twardzi, jak skała – Żołnierze Wyklęci
Cześć ich pamięci!” ~`Forteca

Dnia 26 lutego w Małkini Górnej jak i w innych 240 miastach nie tylko w Polsce odbył się bieg pod nazwą ,,Tropem Wilczym bieg pamięci żołnierzy wyklętych” Bieg ma charakter symboliczny i każdy biegacz miał przebiec symboliczne 1963 metry. Jest to odwołanie do roku ,w którym zginął ostatni żołnierz wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek. Bieg jest odpowiedzią Polaków na święto żołnierzy wyklętych, które obchodzone jest 1 marca
Mieszańcy gminy Małkinia biorą udział w Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych od roku 2015. Tym, co wyróżnia bieg „Tropem wilczym” w Małkini Górnej jest – obok imponującej liczby uczestników – jego rodzinny charakter oraz oprawa edukacyjna. W tegorocznej edycji na linii startu w Małkini pojawiło się aż 200 biegaczy, całkowita liczba uczestników przerosła oczekiwania organizatorów . Byli wśród nich członkowie Małkińskiego Klubu Biegacza „TEAM”, panie ze Stowarzyszenia „Małkiński Krąg” z kijkami nordic walking oraz biegacze niezrzeszeni – grupy rodzinne i towarzyskie oraz młodzież szkolna. Najmłodszy uczestnik biegu liczył 4 lata, najstarsi należeli do kategorii wiekowej 65+. W samo południe pani wójt Bożena Kordek dała sygnał do startu. Udowadniając, że dla biegacza nie ma złej pogody, pomimo lekkiego deszczu uczestnicy biegu pokonali wyznaczoną trasę jeden, dwa lub trzy razy. Celem osób uczestniczących w małkińskim biegu „Tropem wilczym” nie jest rywalizacja, lecz upamiętnienie żołnierzy polskiego podziemia. W tym biegu zwycięzcami są wszyscy – i ci, którzy pojawili się na mecie po jednym okrążeniu oraz ci, którzy postanowili przebiec trzy kółka. Na zawodników kończących bieg czekała gorąca grochówka i członkowie Grupy Re konstrukcyjno-Filmowej Bemowo w mundurach z okresu II wojny światowej. Prezentacja umundurowania i uzbrojenia „żołnierza wyklętego” oraz żołnierzy Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego(KBW) i Ludowego Komisariatu Spraw Wewnętrznych ZSRR (NKWD) była dla uczestników imprezy żywą lekcją historii. Po zakończeniu części edukacyjnej pani Wójt podziękowała biegaczom za osobisty udział w upamiętnieniu ważnej części historii Polski i pogratulowała kondycji. Każdy uczestnik bez względu na to czy trasę przebiegł czy przeszedł dostał pamiątkowy medal z odciskiem wilczej łapy.
Jest to piękna uroczystość mająca na celu upamiętnienie bohaterskich postaw żołnierzy, który nawet po wojnie byli w stanie oddać swoje życie za dobro ojczyzny. Ważne jest, aby dalej kontynuować tę tradycję.